Üniversite öğrencilerinin depresyon ve anksiyete düzeylerinin internet kullanım amaçları ve akademik başarı açısından incelenmesi
Investigation of levels of depression and anxiety in university students in correlation with internet usage purposes and academic success
  1. Tez No: 432632
  2. Yazar: ÖZLEM KAPUCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin depresyon ve anksiyete düzeylerinin internet kullanım amaçları ve akademik başarı düzeyleri ile olan ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, kaçıncı sınıfta okuduğu, interneti ne amaçlarla kullandığı, akademik başarı düzeyi gibi değişkenlerin depresyon ve anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde genelindeki devlet ve vakıf üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitelerinin yerleşke, fakülte ve bölüm farkı gözetmeksizin 1, 2, 3, ve 4. sınıflarında okuyan rastgele yöntemle seçilmiş 17-44 yaş arasında olan toplam 200 öğrenci alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; akademik başarısı zayıf, orta ve iyi olan öğrencilerin diğer öğrencilere oranla depresyon ve anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu, günlük interneti 0-2 saat ile 9-11 saat kullanan öğrencilerin diğer öğrencilere oranla depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu, 2 yıl ve daha az internet kullanan öğrencilerin diğer öğrencilere oranla anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu ve bilgisayar oyunu oynayan öğrencilerin, internette bilgisayar oyunu oynamayan öğrencilere oranla anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan öğrencilerin cinsiyet, yaş ve hangi sınıfta okuduğu gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmada grubun depresyon düzeyleri ile anksiyete düzeyleri arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Depresyon, Anksiyete, Akademik BaĢarı, Ġnternet Kullanım Amaçları.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the relationship between college students with depression and anxiety levels of internet usage goals and academic achievement . In addition, the gender of the students in the study, age, match is studying in class, uses the internet what purpose, such variables as the impact on the academic achievement levels of depression and anxiety were investigated. University of Istanbul in general in the state and private universities in research in Istanbul University, Marmara University, Istanbul Commerce University, the Acibadem University and Yeditepe University campus, faculty and regardless section through 1, 2 , 3, and the reading of randomly selected 17-44 years old in 4th grade A total of 200 students were enrolled. Data collection tools as the Beck Depression Inventory and the Beck Anxiety Inventory was used. At the same time the Personal Information Form by researchers to determine the socio-demographic characteristics of students it was formed. With regard to socio-demographic characteristics of the study; academic achievement of poor, moderate and good with the students was higher than the other students than depression and anxiety level of students using 9-11 hours daily internet 0-2 hours that the higher levels of depression than other students, 2 years and less internet using students which is higher than the level of anxiety than other students, and students who play computer games, compared to students who play computer games on the internet has reached a higher level of anxiety that result. The gender of the students involved in the research, meaningful results by age and socio- demographic characteristics such as which class read was obtained. Depression levels in the study group were significantly positive correlation between the level of anxiety. Based on the findings of the survey at the end of the discussion section located to the researchers, some suggestions were made counselors for employees and their families in the area. Key Words : Depression, Anxiety, Academic Success, Internet Usage Purposes.