Lösemi tedavisinin ergenlerde ve yetişkinlerde benlik saygısı, anksiyete düzeyi ve depresyon üzerindeki etkisinin araştırılması
A research on the effects of the leukemia treatment on the self- esteem, anxiety and depression levels of the adolescents and the adults
- Tez No: 432644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, lösemi tedavisinin ergenlerde ve yetişkinlerde benlik saygısı, anksiyete düzeyi ve depresyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini lösemi tedavisi görmüş 30'u ergen ve 30'u yetişkin toplam 60 kişi oluşturmuştur. Karşılaştırma grubunu ise lösemi tedavisi görmemiş 72'si ergen ve 237'si yetişkin 309 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların benlik saygıları, anksiyete ve depresyon düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Spielberger Durumluluk Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI I-II), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre lösemi tedavisi görmüş ergenlerin tedavi görmemişlere göre; benlik saygıları düşük, anksiyete ve depresyon düzeyleri yüksek bulunmuştur. Lösemi tedavisi görmüş yetişkinlerin de tedavi görmeyenlere göre; benlik saygıları düşük, anksiyete ve depresyon düzeyleri yüksek bulunmuştur. Tüm sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde; lösemi tedavisinin düşük benlik saygısı, anksiyete ve depresyon ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Depresyon, Anksiyete, Benlik Saygısı, Lösemi, Ergen,Yetişkin
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of leukemia treatment on self-esteem, anxiety and depression of adolescents and adults are investigated. The sample of this research is 60 people, 30 of them are adolescents and 30 of them are adults. Comparison group includes 309 people who have not treated for leukemia, moreover this group includes 72 adolescents and 237 adults. In this investigation the level of self-esteem, anxiety and depression levels of participators are interpreted. For this purpose; Rosenberg Self Esteem Test, Spielberger State-Trait Anxiety Inventory test and Beck Depression test are used. In the result of analysis, adolescents who had treated for leukemia, are less self-esteem, more anxious and depressive in comparison to adolescents and adults who had not treated for leukemia. Moreover, the adults who had treated for leukemia, are also less self-esteem, more anxious and depressive in comparison to individuals who had not treated for leukemia. When the results are interpreted; self esteem, anxiety and depression can be related with leukemia treatment. The findings are discussed in the light of literature. Key Words : Depression, Anxiety, Self- Esteem, Leukemia, Adolescents,Adult