Zarf
The Envelope
  1. Tez No: 432650
  2. Yazar: MURAT YUNUS GERNİ
  3. Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Zarf adlı yüksek lisans tezi kısa filmi, sıradan bir hayatı olan işadamı Faruk'un işyerindeyken aldığı bir zarf ile değişen hayatını anlatmaktadır. Bu zarfın kim tarafından gönderildiği bilinmemektedir. Ayrıca zarfın içerisinden çıkan ve geleceğe ait olduğu düşünülen fotoğraflar Faruk'un aile hayatını tamamen değiştirmeye başlar. Faruk bir yandan zarfın kim tarafından gönderildiğini çözmeye çalışırken, diğer yandan da gelecekte yaşanması muhtemel bazı olayları nasıl değiştirebileceğini düşünmektedir. Bu kurgu filmde zarf nesnesi ve içinden çıkan unsurlar ile birlikte kader kavramı sorgulanmış, bir aile dramı bilimkurgu penceresinden anlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Zarf, Kader, Aile Dramı, Gizem
Özet (Çeviri)
The short film of“The Envelope”as a master's thesis tells the story of Faruk, a businessman, whose ordinary life changes with an envelope who finds it in the drawer in his office. There is no information about who sent the envelope. The photographs in the envelope, which are thought to belong to future, start to change his family life. Faruk tries to investigate who sent the envelope, also thinks of how to change possible happenings in the future. In this fictional film, the concept of destiny together with the object of envelope and things in it are queried and a family drama is tried to tell from sci-fi point of view. Key Words : Envelope, Destiny, Family Drama, Mystery