Zarf yok etme ve tekrar oluşturma yöntemi
Envelope elimination and restoration technique
  1. Tez No: 142557
  2. Yazar: GÖKHAN REMZİ ARICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PALAMUTCUOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Zarf Yok Etme ve Tekrar Oluşturma Yöntemi ÖZET Ses ve görüntü iletim sistemlerinin son yıllardaki hızlı gelişimi ile kablosuz haberleşme cihazılarma olan talep, daha hızlı, daha verimli ve taşınabilir sistemlerin önemini çok fazla artırmıştır. İletişim sistemlerinin daha hızlı olabilmesi, değişken genlikli işaretler üreten ve iletim bandını daha verimli kullanan modülasyon türleri ile mümkündür. Ancak bu tip modülasyona sahip olan işaretlerin kuvvetlendirilmesi için doğrusal güç kuvvetlendiricilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Doğrusallık ihtiyacının karşılanması için bugüne kadar kullanılmış olan A, AB sınıfı akım kaynağı davranışı gösteren güç kuvvetlendiricilerinde düşük verim nedeniyle, sistemde harcanan güç fazla olduğundan pil ömrü kısalırken soğutma için ihtiyaç duyulan sistem boyutu artmaktadır. Bu nedenle yeni nesil yüksek hızlı iletişim sistemlerinde verimi teorik olarak %100 olan anahtarlamalı güç kuvvetlendiricilerinin kullanılması daha uygun olmaktadır. Ancak, verim ihtiyacını yeterince karşılayan anahtarlamalı güç kuvvetlendiricileri doğrusal olmadıkları için, değişken genlikli işaretleri kuvvetlendirdiklerinde çıkış işaretinde çok fazla bozulma oluşmaktadır. Bu nedenle anahtarlamalı güç kuvvetlendiricilerini yeni nesil yüksek hızlı iletilişim sistemlerinde kullanabilmek için ek doğrusallaştırma yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yöntemler kuvvetlendiricinin doğrusallık miktarını kabul edilebilir seviyelere çıkarırken verimde önemli bir azalmaya neden olmamaktadır. Üçüncü bölümde faklı şekillerde gerçekleştirilmiş olan bir çok doğrusallaştırma yöntemi incelenmiş, sağladıkları iyileştirmeler gösterilmiştir. Dördüncü bölümde ise 1.9 GHz frekansında ve 10 MHz band genişliğindeki genlik modülasyonlu bir işarete zarf yok etme ve tekrar oluşturma yönteminin uygulanabilmesi amacıyla bir devre tasarlanmış ve simüle edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
Envelop Elimination and Restoration Technique SUMMARY The rapid developments in voice and data transmission systems and the growing demand for mobile communication has introduced more emphasis on the design of faster, more efficient and mobile communication systems. To make advanced communication sytems faster, it is required to use modulation schemes that generate non-constant amplitude RF signals so as to increase spectral efficiency. However, these type of schemes need to be amplified by linear RF power amplifiers. Due to the low efficiency of the traditional class-A and class-AB power amplifiers, which ensure that sufficient linearity, more power is dissipated and more complex heat management system is needed. For these reasons, switched-mode power amplifiers with the theoretical efficiency of 100% have been more suitable candidates to amplify nonconstant amplitude signals. Nonetheless, a switched-mode power amplifier can be highly efficient but will also be highly nonlinear and causes unacceptable distortion at the output of the transmitter. In conclusion to use switched-mode power amplifiers in the advanced communication systems, employing nonconstant amplitude modulation, we need robust linearization techniques. These techniques improve the linearity of the overall system without a significant reduction in power efficiency. In section three, some of the modulation techniques and their performances are introduced briefly. In section four, an amplitude modulated signal at 1.9 GHz with 10 MHz bandwidth is used to set up an envelope elimination and restoration linearizer and some of the simulation results shown as we'll.