Lineer olmayan bazı matematiksel modeller için bir yöntem
A method for some nonlinear mathematical models
  1. Tez No: 432725
  2. Yazar: MUSTAFA EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fizikte, mühendislikte, biyolojide ve daha birçok alanda lineer olmayan diferensiyel denklemlerin uygulamalarına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu tür problemlerin model denklemleri, yapısı itibari ile çoğu zaman analitik çözümleri elde edilemeyen denklemler olduğundan bu alanda pek çok yaklaşık yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri de Taylor seri açılımındaki katsayıları türev hesabı yapmadan kolayca hesaplayabilen diferensiyel dönüşüm metodudur (DDM). Bu tezde, diferensiyel dönüşüm metodu (DDM) ve en küçük kareler metodu (EKKM) birleştirilerek Geliştirilmiş Diferensiyel Dönüşüm metodu (GDDM) adını verdiğimiz yeni bir yöntem elde edilmiş ve bu yöntemle lineer olmayan bazı modellerin yaklaşık çözümleri elde edilmiştir. Bu problemler için ayrıca hata hesapları yapılmış ve diğer yöntemlerle elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak yöntemin güvenirliliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In physics, engineering, biology and in many areas, applications of non-linear equations can be met too often. Because of the nature of the model equations, analytical solutions can not be obtained usually, therefore lots of approximate or numerical method have been developed so far. One of the methods is called Differential Transform Method (DTM) which evaluates the Taylor series coefficients without using derivatives. In this thesis, a new method has been developed by combining the two methods, Differential Transform (DTM) and Least Square Method (LSM), and a new method which we called Improved Differential Transform Method (IDTM). By this method, the solutions of some non-linear models have been obtained. Moreover, error analysis is made for these problems and the reliability of the method is tested by comparing the results obtained by other methods.