İnsansız hava araçlarının ulusal hava sahalarına entegrasyonu ve yeni hava trafik yönetimi konsepti için otomatik HTK modellemesi ve uçuş yönetim sistemi geliştirilmesi
The design of automated atc and the development of flight management system for the integration of UAVs into the national airspaces within the new air traffic management paradigm
  1. Tez No: 432730
  2. Yazar: CENGİZ PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM, PROF. DR. GÖKHAN İNALHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu doktora çalışmasında öncelikle İnsansız Hava Araçları (İHA) ile ilgili araştırmalar yapılmış, dünyada en önemli/büyük hava sahalarına sahip A.B.D. ve Avrupa'daki İHA vizyonu anlatılarak Türkiye'deki son durumdan bahsedilmiş, sonrasında büyük gövdeli İHA'ların ulusal hava sahalarına entegrasyonu için yaklaşma ve saha kontrol seviyesinde bir Hava Trafik Kontrolör (HTK) karar mekanizması geliştirilmiş, anılan mekanizma hibrid otomat yöntemi ile yazılıma dökülmüş, daha sonra hali hazırdaki gerçek verilerle trafik akışları kontrol edilip yazılımsal testler yapılmıştır. Söz konusu yazılımlar ve hibrid modeldeki hava trafik kontrolörü düşünce mekanizması üç boyutlu ve gerçekçi olarak çatışmadan kaçınma manevraları ve ayırma garantisi oluşturmakta, halihazırdaki araştırma ve uygulamalarda görülen gerçek zamanda çalışabilme ve çevresel belirsizliklerin çözümlere aktarılabilmesi gibi kilit konulara çözüm önerisi sunmaktadır. Buna ek olarak, küçük İHA'ların ulusal hava sahalarına entegrasyonu için çok katmanlı otonom modları olan özel bir Uçuş Yönetim Sistemi (FMS-Flight Management System) kartı özgün olarak geliştirilmiş, bahse konu küçük İHA'ların düşük irtifalarda uçtukları da göz önünde bulundurularak Mobil İletişim için Küresel Sistem (GSM-Global System for Mobile Communications) üzerinden birbirleriyle haberleşmeleri sağlanmıştır. Anılan karta eklenen Otomatik Bağımlı Gözetim Yayını (ADS-B-Automatic Dependent Surveillance Broadcast) modülü ve geliştirilen yazılım ile hem yer, hem de diğer hava araçları ile çarpışmaları Algılayıcı ve Önleyici (DAA-Detect and Avoid) sistem geliştirilmiş ve yapılan deneyler ve simülasyonlarla söz konusu sistemin çalışılırlığı test edilip onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this PhD study firstly, a research on UAVs (Unmanned Aerial Vehicle) was realized, the UAV vision in the USA (United States) and Europe, which have the most important and busy airspaces in the world, was described and then the recent studies in Turkey were explained. Subsequently, for the large UAVs integration into the national airspaces, ACC (Area Control Center) and APP (Approach) level air traffic controllers' decision-making mechanism was developed, software with hybrid automata method was built up and then algorithms were checked and tests were conducted with real data traffic flows. This software and air traffic controller decision process in the hybrid model are based on domain expertise. This software also provides realistic conflict resolution maneuvers and separation assurance in three dimensions and is presented as a key solution proposal for transferring enviromental uncertainties to the solutions which can be seen in recent research and applications. In addition, for the small UAVs integration into the national airspaces, special FMS (Flight Management System) which has multilayered autonomous modes and ADS-B (Automatic Dependent Surveillance Broadcast) feature, was developed. Since these small UAVs are flying in low altitudes and actually close to the ground, communication among them via GSM (Global System for Mobile Communications) was established. On the other hand, for conflict detection and collision avoidance with ground and other aircraft systems, integrated software was developed and validated with the serial experiments and simulations.