Samanlı Dağları'nın liken çeşitliliğinin kantitatif yöntemlerle incelenmesi
Analysis of of Samanlı Mountains lichen diversity with quantitative methods
  1. Tez No: 432766
  2. Yazar: YILMAZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma Samanlı Dağları'nın liken ve likenikol çeşitliliğini belirlenmesi ve kantitatif yöntemlerle değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Liken ve likenikol mantar örneklerinin teşhisi sonucunda 65 lokaliteden 33 ordo, 61 familya ve 142 cinse ait 390 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan Abrothallus suecicus (Kirschst.) Nordin, Amandinea lecideina (H. Mayrhofer & Poelt) Scheid. & H. Mayrhofer, Anisomeridium biforme (Borrer) R.C. Harris, Arthonia spadicea Leight., Bacidina neosquamulosa (Aptroot & Herk) S. Ekman, Candelariella xanthostigmoides (Müll. Arg.) R.W. Rogers, Catillaria picila (A. Massal.) Coppins, Illosporiopsis christiansenii (B.L. Brady & D. Hawksw.) D. Hawksw., Lecanora stenotropa Nyl., Marchandiomyces corallinus (Roberge) Diederich & D. Hawksw., Micarea subnigrata (Nyl.) Coppins & H. Kilias, Paranectria oropensis (Ces. ex Rabenh.) D. Hawksw. & Piroz., Placynthiella dasaea (Stirt.) Tønsberg, Rinodina polyspora Th. Fr., Strigula jamesii (Swinscow) R. C. Harris, Thelidium minutulum Körb. eldeki verilere göre Türkiye için yeni kayıttır. Çalışma alanında yayılış gösteren likenlerin dağılışı Ekolojik İndikatör Değerleri göz önüne alınarak kantitatif olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine the Samanlı Mountains lichen and lichenicolous diversity and evaluate by quantitative methods. As a result of identification of lichens and lichenicolous fungi samples from 65 localities 390 species and subspecies were identified belonging to 33 orders, 61 families and 142 genera. Of these taxa Abrothallus suecicus (Kirschst.) Nordin, Amandinea lecideina (H. Mayrhofer & Poelt) Scheid. & H. Mayrhofer, Anisomeridium biforme (Borrer) R.C. Harris, Arthonia spadicea Leight., Bacidina neosquamulosa (Aptroot & Herk) S. Ekman, Candelariella xanthostigmoides (Müll. Arg.) R.W. Rogers, Catillaria picila (A. Massal.) Coppins, Illosporiopsis christiansenii (B.L. Brady & D. Hawksw.) D. Hawksw., Lecanora stenotropa Nyl., Marchandiomyces corallinus (Roberge) Diederich & D. Hawksw., Micarea subnigrata (Nyl.) Coppins & H. Kilias, Paranectria oropensis (Ces. ex Rabenh.) D. Hawksw. & Piroz., Placynthiella dasaea (Stirt.) Tønsberg, Rinodina polyspora Th. Fr., Strigula jamesii (Swinscow) R. C. Harris, Thelidium minutulum Körb., according to the available data, are new records for Turkey. The distribution of lichens which spread in the study area were analyzed quantitatively considering Ecological Indicator Values.