Çocuk ve gençlik edebiyatı bağlamında Şaban Akbaba'nın hayatı ve eserlerinin incelenmesi
Investigation of the life and works of Shaban Akbaba in the context of children and youth literature
  1. Tez No: 526285
  2. Yazar: GÜLİZAR İNCE USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yazın hayatına aktif olarak devam eden Şaban Akbaba'nın yayınlanmış tüm eserleri üzerine yapılan bu tez, günümüz edebiyatında çocuk ve gençlik edebiyatının izlerinin incelenmesine olanak sağlamıştır. Çocuklara ve gençlere hitap eden Şaban Akbaba'nın eserleri tez konusu edilerek bu konunun ne kadar önemli olduğu da dile getirilmiştir. Toplumcu ve eleştirel gerçekçi bir edebiyat anlayışına sahip olan yazar, eserlerinde Doğu Anadolu ile Samanlı Dağları'nın kırsal kesimleri ve Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan insanları, öğrencileri vasıtasıyla anlatmıştır. Çağdaş anlatım tekniklerine önem veren Şaban Akbaba, her kitabında yeni anlatım teknikleri denemiş, hayatının ona sunduğu yaşantıyı eserlerinde bu teknikle birleştirerek dile getirmiştir. Şaban Akbaba'nın eserlerinde kullandığı dil mahallî kelimeler, deyimler ve atasözleri ile bezenmiştir. Şaban Akbaba; roman, hikâye, çocuk hikâyesi, deneme, şiir gibi türlerde eserler vermiş; hâlâ eser vermeye devam eden çok yönlü bir yazardır. Türk edebiyatında bu kadar çeşitli türde eser veren Şaban Akbaba'nın eserlerini ayrıntılı bir şekilde tahlil eden bu çalışma, ülkemizde sıkıntılı süreçler yaşayan çocuk ve gençlik edebiyatı üzerinde durarak geleceğimizi yükselten çocuklarımıza ne şekilde ve hangi yönlerden seslenilmesi gerektiği de irdelenmiştir. Yapılan bu çalışma, sonraki süreçte çocuk ve gençlik edebiyatına yönelmiş, yönelecek yazarlara ve araştırmacılara da yol gösterme amacındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is on all published works of Shaban Akbaba who is active in his literature life, it enabled the examination of the traces of child and youth literature in today's literature. The works of Şaban Akbaba, addressed to children and young people, are also mentioned in the thesis on how important this issue is.Author has a literary understanding that upholds socialist and critical realist, so he told the countryside East Anatolia and Samanlı Mountains and people living in Hamburg-Germany through his students. Şaban Akbaba, who gives importance to narrative techniques, has tried new narrative techniques in every book and he has described his experience in his works by combining it with this technique.The language that Şaban Akbaba's used in his works were decked with local words, idioms and proverbs.Şaban Akbaba has written books like novels, stories, children's stories, essays, poetry and he is a versatile writer who still continues to writing works .This study that analyse detailedly works of Saban who gave so many different kinds of works in Turkish literature, we also discussed how children and youth literature, which are experiencing troubles in our country, should be addressed in terms of how and in what ways our future children should be proclaimed.The aim of this work is to lead to writers and researchers who are oriented towards and leading to children and youth literature in the future.