Seryumlu magnezyum alaşımları geliştirme ve bunların karakterizasyonu
Improving and characterization of magnesium alloys containing cerium
- Tez No: 432776
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Magnezyum 1.74 g/cm3 özgül ağırlığı ile yapısal metal olarak ağırlık tasarrufu amacıyla yapılacak metalik parça tasarımlarında en çekici alternatif malzemedir. Tüm diğer metaller gibi, saf olarak değil, alaşımları ile kullanıma girmiş ve ağırlık tasarrufunun istenildiği her uygulamada, örneğin otomotiv, uzay – havacılık, taşımacılık, spor eşyaları vb., pek çok uygulama alanı için de kullanıma aday olan yakın geleceğin en önemli yapısal metalidir. Büyük ölçüde mekanik anizotropi gösteren magnezyum metali gerekli alaşımlı elementleri ile modifiye edilmeden başarılı bir şekilde kullanımı imkansızdır. Kullanılan alaşım elementleri literatürdeki mevcut bilgi birikimine uygun olarak seçilmiştir. Bu çalışmada seryum elementinin magnezyum ve alaşımlarının üzerine etkileri incelenmiştir. Alaşımlar kontrollü atmosfer ortamında üretilmiş olup, sonrasında gerekli metalografik işlemlere ve testlere tabi tutularak elde edilen alaşımlar hakkında bilgiler elde edilmiştir. Seryumun magnezyum ve alaşımları üzerine tane boyutu küçültme etkisi yapılan çalışmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu durumun bir sonucu olarak magnezyum alaşımlarının deformasyon kapasitesinde artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium with its 1.74 g/cm3 density is the most attractive alternative when designing metallic parts for the purpose of weight reduction. Like any other metal, not in pure form but with it alloys it has already been in use, and furthermore presents itself as a candidate material for many applications such as automotive parts, aeoro – space components, sporting goods etc., being the most important structural metal of the near future. Magnesium and its alloys with their great anisotropic mechanical properties cannot be used successfully without alloying with appropriate elements. Selection of the alloying elements in this study was made based on the information gathered from the existing literature. In the study, effect of cerium on the properties of magnesium and magnesium alloys was examined. Alloys were produced in the controlled atmosphere furnace and thereafter, metallographic processes and tests were performed in order to get information about properties of obtained alloys. Particle size reduction effect of cerium on magnesium and alloys was observed. Consequences of this case, increased deformation capacity of magnesium alloys was provided.