Toryum, seryum ve lantanın TBP emdirilmiş XAD-16 reçinede ardışık sorpsiyon ile ayrılma koşullarının incelenmesi
Investigation of seperation conditions of thorium, cerium and lanthanum via successive sorption onto TBP impregnated XAD-16 resin
  1. Tez No: 556750
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Nükleer Mühendislik, Chemistry, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında hazırlanan TBP-XAD16 SIR' lar ile, 25 mgL-1 Th, 1500 mgL-1 Ce(III) ve 750 mgL-1 La (III değerlikli nadir toprak elementlerini temsilen) içeren karışık nitrat çözeltisinden toryum ve seryumu ardışık sorpsiyon ile lantandan ayırma koşulları incelenmiştir. Kesikli yöntem ile toryum adsorpsiyonu için; 9M asitlik, 25 ºC oda sıcaklığı, 30 dakika çalkalama süresi ve 5mL/0.1g V/m oranı en uygun koşullar olarak bulunmuş, Th verimi % 81.45±2.00 olarak saptanmıştır. Toryumdan tamamen arındırılmış 1500 mgL-1 Ce(III) ve 750 mgL-1 La içeren çözeltideki Ce(III) persülfat tuzu ile Ce(IV)'e yükseltgenmiştir. TBP'nin +4 değerlikli elementlere seçici olması nedeniyle, hazırlanan TBP-XAD16 SIR ile adsorpsiyon denemeleri bu kez Ce(IV) için gerçekleştirilmiştir. Ce(IV) adsorpsiyonu için; 5M asitlik, 25 ºC oda sıcaklığı, 5 dakika çalkalama süresi, 50/1 V/m oranı en uygun koşullar olarak bulunmuş, Ce(IV) verimi %66.28±2.00 olarak saptanmıştır. Kolon ve sıyırma denemeleri, kademe sayılarının arttırılması ile toryum ve seryumun lantandan tamamen ayrılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the separation conditions of thorium and cerium via successive sorption on prepared TBP-XAD16 SIR from a solution including 25 mgL-1 Th, 1500 mgL-1 Ce(III) and 750 mgL-1 La (III) were investigated. For thorium adsorption with batch method; 9M acidity, 25 ºC temperature, 30 min shaking time and 5mL/0.1g V/m ratio were found to be the most favorable conditions and thorium efficiency in these conditions was determined as 81.45±2.00 %. After complete removal of thorium, the Ce (III) present in the remaining solution was oxidized to Ce(IV) with ammonium persulfate. Since TBP was selective for tetravalent elements, for this time, the adsorption experiments with TBP-XAD16 SIR were carried out for Ce (IV) and La (III). For the adsorption of Ce (IV); 5M acidity, 25 ºC temperature, 5 minutes shaking time, 50/1 V/m ratio was found to be the most favorable conditions, Ce (IV) yield was determined as 66.28 ± 2.00%. Column and stripping experiments showed that thorium and cerium could be completely separated from the lanthanum by increasing the number of steps.