Aykırı değer durumunda genelleştirilmiş behrens-fısher problemi için düzeltilmiş testler
Modified tests for generalized behrens-fisher problem in the presence of outlier
- Tez No: 432780
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA YAZICI, YRD. DOÇ. DR. AHMET SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İkiden fazla anakütlenin ortalamalarının eşitliğinin test edilmesi için gerekli varsayımlar sağlandığında Klasik F-testi yeterince güçlüdür. Anakütle varyansları homojen olmadığında Klasik F-testi bu gücünü kaybetmektedir. Anakütle varyansları homojen olmadığında veya bilinmediğinde ikiden fazla anakütlenin ortalamasının eşitliğinin test edilmesi problemi Genelleştirilmiş Behrens-Fisher problemi olarak adlandırılır. Bahsedilen problemin çözümü için Welch F-testi, Parametrik Bootstrap testi ve Genelleştirilmiş F-testi gibi yaklaşık testler geliştirilmiştir. Normal dağılım varsayımı üzerine geliştirilen bu testler varyans homojenliği varsayımı sağlanmadığında yeterince güçlü testlerdir. Normallik varsayımı farklı sebeplerden dolayı bozulabilir. Bu çalışmada sıklıkla karşılaşılan aykırı değerden kaynaklanan normallik varsayımı bozulması üzerinde durulacaktır. Aykırı değerden kaynaklanan normallik varsayımının bozulmasına karşı güçlü testler elde etmek amacıyla, sağlam tahminciler kullanılarak yaklaşık testlere düzeltmeler önerilmiştir. Konum ve ölçek parametreleri tahmini için kullanılan en çok olabilirlik tahmincileri yerine kırpılmış ortalama ve varyans, medyan ve mutlak medyan sapması ve Huber'in M-tahmincileri kullanılarak testler için düzeltmeler önerilmiştir. Önerilen testlerin performansı testin gücü ve 1.tip hata oranları bakımından Monte-Carlo simülasyon çalışmaları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical F-test is fairly strong for testing the equality of several population means when the assumptions are hold. Nevertheless, Classical F-test lose power in case of non-homogeneous variances. The problem of testing the equality of several population means with non-homogeneous variances, is called Generalized Behrens-Fisher problem. The approximate tests are Welch F-test, Parametric Bootstrap test, Generalized F-test are developed for solving this problem. These tests based on normality assumption, are powerful in case of non-homogeneous variances. Normality assumption can be violated because of some reasons. In this thesis, the violation of normality assumption causing by outlier is considered. For obtaining powerful tests over violation of normality causing by outlier, some modifications are proposed to the approximate tests with maximum likelihood estimators for location and scale parameters replaced with some robust estimators. The performance of the modified tests with trimmed mean and variance, median and median absolute deviation and Huber' s M-estimators are evaluated with Monte-Carlo simulation studies in terms of power of the tests and type 1 error rates.