Dynamic ambulance deployment to reduce ambulance response times using geographic information systems: A case study of Odunpazarı district of Eskişehir province, Republic of Turkey
Ambulans müdahale süresini azaltmak için coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak dinamik ambulans konuşlandirma: Türkiye Cumhuriyeti, Eskişehir il, Odunpazarı ilçesinin bir örnek olayi
- Tez No: 432781
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ambulanslar çağrı aldıktan sonra, hemen hastaya ulaşıp müdahale etmelilerdir özellikle kalp krizlerinde bu süre ne kadar azalırsa hastanın yaşama şansı o kadar artar. Ambulans yerleri hastaya ulaşma süresi açısından doğrudan etkilidir. Bu çalışmanın temel amacı Eskişehir'in Odunpazarı ilçesi acil hizmetlerindeki ambulans yanıt sürelerini azaltmaktadır. Bu çalışmada talep ve zamana göre dinamik olarak ambulans yerlerini belirlemek için coğrafı bilgi sistemleri teknolojisinden yararlanılmıştır. Ambulans çağrılarının (talep), konum zamana göre dağılımı kullanılarak ve sistem durum yönetimi ile en uygun ambulans yerleri talebin fazla olduğu bölgelerde yoğunlaştırılmış ve böylelikle yanıt süreleri azaltılmıştır. ArcGIS ağ analizi konum belirleme aracı kullanılarak olabilecek en fazla alanı kapsayacak şekilde sınırlı sayıdaki ambulans her vakaya 5 dakika içerisinde ulaşabilecek şekilde istasyonlar konumlandırılmıştır ve bunun için konum optimizasyon modeli baz alınmıştı. Sonuç olarak ambulans talep alanının %77,6'sına 5 dakikada vakaya yanıt verecek istasyon yerleri belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Eskişehir il sağlık müdürlüğünden elde edilen 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşen toplam 20.260 acil ambulans çağrısı verisi bu çalışmada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ambulances should always reach patients in the shortest time possible whenever they are called upon so as to increase patient survival chances especially in cardiac related medical cases. The placement of ambulances directly affects the time ambulances reach patients. The primary objective of the study was to reduce ambulance response times for Odunpazarı District emergency medical services system and increase patient survival chances as a result. The study used geographic information systems' technology to dynamically reallocate ambulance resources according to demand and time so as to reduce ambulance response time. Geospatial-time distribution of ambulance calls (demand) was used as a basis for optimal ambulance deployment using system status management strategy to deploy ambulances where higher demands are expected to cause ambulance response time reduction. The ArcGIS Network Analyst location allocation tool basing on maximal coverage location problem optimization model was used to come up with optimal ambulance stations to service most call demand areas within 5 minutes of drive time with a limited ambulance fleet size. As a result 77.6% of ambulance demand areas were located within 5 minutes of drive time from the nearest ambulance station. A total of 20,260 ambulance demand calls' data collected from January 1st to December 31st 2014 was used for the study which was obtained from the Eskişehir Province Health Directorate.