Ultracold atoms in optical lattice
Optik örgüde ultrasoğuk atomlar
- Tez No: 432791
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada lazer ışığıyla oluşturulan üç-boyutlu periyodik potansiyelli optik örgünün Bose-Einstein yoğuşması içine yüklenmesi ele alınmıştır. Harmonik potansiyelde tuzaklanmış ultra-soğuk bozonların özellikleri incelenmiştir. Bloch ve Wannier fonksiyonları kullanılarak bu gibi sistemlerin bant yapıları tartışılmıştır. Parabolik potansiyelli zamana bağlı bir boyutlu optik örgüde sıkı bağlanma yaklaşıklığı kullanarak, bu sistemlerin kuantum etkileri çalışılmıştır. Bu amaçla Gross Pitaevskii eşitliği ve Schrödinger denklemi kullanılmıştır. Atomik hareketi tanımlayan dinamik denklemi çözülmüştür. Titreşimli bir optik örgüde Bose-Einstein Yoğuşmasının dinamik yerleşimi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Bose-Einstein condensate is loaded into a three-dimensional optical lattice potential formed by a standing wave laser light field. Ultracold bosons trapped harmonic plus optical potential is studied. The band structure together with Bloch functions and Wannier basis are discussed for this system. Using tight-binding method, corresponding discrete equation and investigate quantum dynamics for a modulated optical potential is derived. Analytical solution and perform numerical computation are found. Dynamical localization in our system is reported.