Kozmik enflasyon modellemeleri
Models on cosmic inflation
  1. Tez No: 432796
  2. Yazar: ŞULE ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Evrenin erken dönemlerine açıklık getirmek üzere en kabul görmüş teori kozmik enflasyondur. Enflasyon teorisine göre evren üstel olarak çok hızlı bir şekilde genişlemiştir. Bu teori Büyük Patlamanın sorunlarına çözüm getirmiş ve evrendeki geniş ölçeklerdeki yapıların oluşum kaynaklarını açıklığa kavuşturmuştur. Gözlemlere göre evren geniş ölçeklerde homojen ve izotropik özelliğe sahiptir. Bu çalışmada ilk olarak homojen ve izotropik bir evren tanıtılmıştır. Büyük Patlama kozmolojisi için ilk şartları gerektiren ve evrenin üstel olarak genişleme dönemi geçirmesinden sorumlu enflasyon teorisi anlatılmıştır. Enflasyonun en güçlü desteği kozmolojik pertürbasyonlardır. Bu nedenle homojen ve izotropik evrende küçük ölçeklerdeki sapmalara sebep olan pertürbasyonlar incelenmiştir. Ayrıca enflasyona sebep olan modeller en basit seviyede ele alınarak son verilere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cosmic inflation is the most accepted theory to bring clarity of the early periods of the universe. According to the inflation theory, the universe has expanded exponentially and rapidly. The theory has offered a solution to the problems of big bang theory and has made to clarify the sources of the formation of large scale structures in the universe. According to observations the universe has homogeneous and isotropic properties on large scales. In this study, firstly, a homogeneous and isotropic universe has introduced. The inflationary theory which is responsible for the expansion period as an exponential expansion of the universe is studied by the requiring the initial conditions for the big bang cosmology. Cosmological perturbations are the most powerful support of inflation theory. For this reason, the perturbations of small scales which causing deviations has been investigated on homogeneous and isotropic universe. Also, by considering the models that can lead to inflation were evaluated under the recent data in the simplest form.