Orta Anadolu bölgesinde ticari olarak ıspanak üretilen alanlardaki fungal hastalıklar ile etmenlerinin tanılanması, bu hastalıkların yaygınlık ve yoğunluklarının belirlenmesi, mildiyö etmeni Peronospora farinosa f. sp. spinaciae'nin ırkları ve ...
The Identification of the fungal diseases and their causal agents in commercially spinach growing areas of Middle Anatolia; their intensity and distribution studies to determine the races of Peronospora farinosa f. sp. spinaciae the causal agent of ...
- Tez No: 120453
- Danışmanlar: PROF.DR. M. TİMUR DÖKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
117 ÖZET Bu çalışma Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'ne çiftçilerden gelen yoğun şikayetler üzerine, Orta Anadolu Bölgesi'nde ticari olarak ıspanak üretimi yapılan alanlarda bulunan fungal hastalıklar ile bunların yaygınlık, yoğunluk ve etmenlerinin belirlenmesi, ayrıca ekonomik açıdan önemli görülen hastalığa karşı, ilaçlı savaşım yöntemlerinin ortaya konulması ve ıspanak mildiyö etmeninin ırklarının saptanması amacıyla ele alınmıştır. 1997-1999 yıllarında yürütülen bu çalışmada, Ankara'nın Beypazarı, Eskişehir'in Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde, taze sebze olarak ıspanak yetiştiriciliği yapılan alanlarda yürütülen sürveyler sonucu, tüm tarlalarda ortalama olarak, bitkilerin %40'ında %6.9 şiddetinde hastalık oluşturan Peronospora farinosa f.sp. spinaciae'nın neden olduğu ıspanak mildiyösünün, en önemli hastalık olduğu saptanmıştır. Sadece tohum üretimi amacıyla ıspanak yetiştirilen, Eskişehir ili Seyitgazi İlçesi Doğançayır Beldesinde 1998 Haziran ayının ilk haftasında yapılan gözlemlerde ıspanak mildiyösüne rastlanmamış olup, ancak ekim alanlarının tamamındaki bitkilerde ortalama %53.60 şiddetinde, Cladosporium variabile'nin neden olduğu yaprak lekesi hastalığı birinci derecede önemli bulunmuştur. Bu hastalık sebze olarak üretilen ıspanak tarlalarındaki bitkilerin ortalama olarak %0.04'ünde %0.031 şiddetinde belirlenmiştir. Bu alanlarda, etmenleri Fusarium oxysporum, Fusarium equiseti, Fusarium heterosporum, Fusarium lateritium, Fusarium moniliforme, Curvularia clavata, Alternaria alternata, Drechslera sorokiniana olduğu patojenisite çalışmaları sonucu ortaya konan, kök ve kök boğazı çürüklüğü etmenleri, gerek yaygınlığı ve gerekse etkilediği bitki oranı (%0.0034) açısından üçüncü sırada yer almıştır. En düşük oranda ise Rhizoctonia solanı Ag4 ve Fusarium solani'nin neden olduğu çökerten bulunmuştur. Kök ve kök boğazı çürüklüğü-118 oluşturduğu saptanan etmenlerin, tohum üretimi için ıspanak tarımı yapılan alanlarda ise bitkilerin %3.5'unda bu hastalığı oluşturduğu belirlenmiştir. Etmenleri P. farinosa f.sp. spinaciae ve C. variabile olan ıspanak mildiyösü ile yaprak lekesinin, Ülkemizde Eskişehir ıspanak üretim alan larında da bulunduğu, ayrıca kök çürüklüğü etmenleri olan F.heterosporum, F.equiseti, F.lateritium, C.clavata, A.alternata, D.sorokiniana'nın ıspanak köklerinde patojen olduğu ve bunlar arasında yapraklardan izole edilen D.sorokiniana'nın aynı zamanda ıspanakta yaprak lekesi de oluşturduğu, ilk kez bu çalışma ile ortaya konmuştur. Ayrıca R.solani Ag-4, ve F.solani'nin ıspanakta çıkış öncesi ve sonrası çökertene, F. oxysporum ve F. moniliforme'nin kök ve kök boğazı çürüklüğüne neden olduğu ülkemizde ilk defa bu çalışma ile belirlenmiştir. P. farinosa f.sp. spinaciae'nin bilinen dört ırkına karşı reaksiyonları belli olan test sortimentleri Viroflay, Califlay, St. Helens, Nores, Polka ıspanak çeşitleri ile yapılan ırk belirleme çalışmalarında yörede ekilen çeşitlerden St. Felix, Spinosa ve Cascade'den alınan beş izolatın Irk 4, Vilmorin'den alınan bir izolatın Irk 1 ve Matador, Universal ve Meridyen'den elde edilen 4 izolatın da Irk 2 olduğu bulunmuş olup Irk 3'e rastlanmamıştır. önemli düzeyde hastalık oluşturduğu saptanan, P. farinosa f.sp. spinaciae'ye karşı ilaçlı savaşımda kullanılabilecek ilaç, doz ve uygulama sayılarını belirlemek amacıyla yapılan çalışmada Ridomil MZ, Acrobat, Aliette ve Quadris iki farklı dozda; birincisi ilk hastalık belirtileri görüldüğünde bir kez, ayrıca birinci uygulamadan 10 gün sonra ikinci kez olmak üzere, yapılan iki uygulama sonrası, en yüksek etkiler ve birbirine yakın değerler Ridomil MZ ve Acrobat'tan alınmıştır. Bu iki ilacın sırasıyla 200 g/hl ve 150 g/hl dozlarının, birincisi hastalık belirtileri ilk görüldüğünde ve bundan 10 gün sonra yapılacak ikinci uygulama ile hastalığın kontrol edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
119- SUMMARY Fungal pathogens can cause significant damage in spinach fields in Middle Anatolia Region. Many complaints about this subject have been reported to Ankara Plant Protection Research Central Institute by farmers of the region (personal communication). Therefore, an investigation was conducted on fungal pathogens of spinach. Main purpose of this study was to determine prevalence, density and diseases severity of fungal diseases in spinach. In addition, effectiveness of some fungicides against economically important diseases and races of Downy Mildew of Spinach (Peronospora farinosa f.sp. spinaciae) was also investigated. This study was carried out in spinach fields in Beypazarı (Ankara), Mihalgazi and Sarıcakaya (Eskişehir) counties from 1997 to 1999. Survey results showed that downy mildew was the most important disease with 40% plant infection rate and 6.9% disease severity in most part of the region. However, downy mildew was not detected in spinach in Doğançayır village of Seyitgazi county where spinach seeds were produced. On the other hand, leaf spot disease of spinach (Cladosporium variabile) was detected in 53.60% of spinach plants (Peronospora farinosa f.sp. spinaciae) in the same village. The plant infection rate (0.04 %) and the severity of leaf spot disease (0.031%) were determined in the fields where spinach produced as fresh vegetable. The infection rate of root rot and foot rot, Fusarium oxysporum, Fusarium equiseti, Fusarium heterosporum, Fusarium lateritium, Fusarium moniliforme, Curvularia clavata, Alternaria alternata and Drechslera sorokiniana, was determined as the third important damaging pathogen group (0.0034%). The rate of Damping off, Rhizoctonia solani Ag4 and Fusarium solani, was determined the lowest. In the seed production fields, the plant infection rate was determined as 3.5% for root rot and foot rot.120 As a result of this study, P.farinosa f.sp. spinaciae and C.variabile were detected in Eskişehir for the first time. In addition, F.heterosporium, F.equiseti, F.lateritium, C.clavata, A.alternata and D.sorokiniana were determined as root rot and foot rot agents for the first time in spinach. Moreover, D.sorokiniana as leaf spot disease in spinach was firstly found in this study. R.solani Ag4 and F.solani as pre and post emergence of damping off and F. oxysporum and F. moniliforme as root rot and foot rot agents of spinach were first reported in Turkey in this study. The test plants Viroflay, Califlay, St. Helens, Nores and Polka, were used to identify the races of P.farinosa f. sp. spinaciae. Five samples isolated from St. Felix, Spinosa and Cascade plant varieties were determined as Race 4. One sample Vilmorin was identified as Race 1. Three samples from Universal, Meridyen and Matador were identified as Race 2. In this study, Race 3 was not identified. Ridomil, Acrobat, Aliette and Quadris were used to control P.farinosa f.sp. spinaciae at two different doses and applications. First application was done when the first disease symptoms appeared. Second application was done ten days after first application. Ridomil (200g/hl) and Acrobat (150 g/hl) showed the highest effect 10 days intervals.