Demirköprü Baraj Gölünün bazı fizikokimyasal parametrelerinin incelenmesi
The investigation of some physicochemical parameters of the Demirköprü Dam Lake
- Tez No: 432943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE TÜRK ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu Çalışma, Haziran 2015 - Mayıs 2016 tarihleri arasında Manisa ili Köprübaşı İlçesinde yer alan Demirköprü Baraj Gölü'nde belirlenen 3 farklı istasyonda gerçekleştirilmiştir. Her bir istasyondan alınan yüzey ve dip suyu örneklerinde derinlik (m), sıcaklık (°C), çözünmüş oksijen (ÇO), pH, tuzluluk (‰), toplam çözünmüş katı madde (TDS), elektriksel iletkenlik (EC), secchi diski derinliği (SD), askıda katı madde (AKM), partikül organik madde (POM), partikül inorganik madde (PİM), amonyum azotu (NH4+-N), nitrit azotu (NO2--N), nitrat azotu (NO3--N), fosfat fosforu (PO4-3-P), silis (SiO2) ve klorofil-a parametre değerleri mevsimsel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, Demirköprü Baraj Gölü ʽʽYerüstü Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği'ndeki'' Kıta İçi Su Kalite Sınıflarına göre; ortalama sıcaklık (15±1.3°C), nitrit azotu (0.010±0.003 mg/l) ve nitrat azotu (0.04±0.01 mg/l) değerleri bakımından I. Sınıf, çözünmüş oksijen (6.86±0.90 mg/l), elektriksel iletkenlik (591±6.4 μS/cm), toplam çözünmüş katı madde (5.90±6.40 mg/l), amonyum azotu (0.30±0.09 mg/l) ile fosfat fosforu (0.08±0.01 mg/l) değerleri bakımından II. Sınıf ve pH (8.72±0.09) değeri bakımından III. Sınıf kategorisine girdiği saptanmıştır. Tüm parametrelerde istatistiksel yönden mevsimler arası farklılıklar tespit edilmiştir (p>0.05). Bunun yanı sıra, Göl Gölet ve Baraj Göllerinde Trofik Sınıflandırma Sistemi Sınır Değerlerine göre gölün trofik seviyesi, fosfor ve secchi diski derinliği değerlerine göre ötrofik, klorofil-a değerine göre ise hiperötrofik bir durumda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at 3 different stations in Demirköprü Dam Lake, Köprübaşı, situated in Manisa, between June 2015 – May 2016. Samples collected from the surface and the bottom of the lake were analyzed seasonally in terms of depth (m), temprature (°C), dissolved oxygen, pH, salinity (‰), total dissolved solids (TDS), electrical conductivity (EC), secchi disk depth (m), suspended solid matter, particulate organic matter (POM), particulate inorganic matter (PİM), ammonium nitrogen (NH4+-N), nitrite nitrogen (NO2--N), nitrate nitrogen (NO3--N), phosphate phosphorus (PO4-3-P), silica (SiO2) and Chlorophyll-a parametres. As a result of this study, according to Inland Water Quality Standards defined in ʽʽSurface Water Quality Management Regulations'' Demirköprü Dam Lake can be considered; Class-I quality according to measured temperature (15±1.3°C), nitrite nitrogen (0.010±0.003 mg/l) and nitrate nitrogen (0.04±0.01 mg/l) values; Class-II quality according to measured dissolved oxygen (6.86±0.90 mg/l), electrical conductivity (591±6.4 μS/cm), suspended solid matter (5.90±6.40 mg/l), ammonium nitrogen (0.30±0.09 mg/l) and phosphate phosphorus (0.08±0.01 mg/l) values; Class-III quality according to measured pH (8.72±0.09) values. During seasonal changes, all parameters measured were statistically significant (p>0.05). Also, according to Limit Values of Trophic Classification System of Lakes, Small Lakes and Reservoirs, the trophic level of the lake is considered eutrophic in regard to phosphate phosphorus and secchi disk depth values and hypereutrophic in regard to Chlorophyll-a values.