Demirköprü Baraj Gölü'nde sazan (cyprinus carpio l., 1758) türü için kullanılan uzatma ağlarının av verimliliği ve seçiciliğinin belirlenmesi
Determination of the selectivity and catching efficiency of the gill nets used for common carp (cyprinus carpio l., 1758) in Demirkopru Dam Lake
  1. Tez No: 451185
  2. Yazar: YUSUF ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Manisa ili Köprübaşı İlçesi'nde yer alan Demirköprü Baraj Gölü'nde ticari balıkçıların sazan (Cyprinus carpio L., 1758) avcılığında kullandıkları 65, 70, 75, 80 mm ağ göz genişliğine sahip multifilament uzatma ağlarının av verimliliği ve seçiciliğini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada Haziran 2015 - Haziran 2016 tarihleri arasında 30 avcılık denemesi gerçekleştirilmiştir. Toplam boyları 8 ile 82 cm arasında değişen 239 adet sazan yakalanmıştır. Birim av miktarı (BAVM) en yüksek değer 65 mm göz genişliğindeki ağdan elde edilmiştir. 80 mm ağ göz genişliğindeki ağın asgari avlanabilir boy (40 cm) altındaki bireyleri en az oranda avlayan ağ olduğu tespit edilmiştir. Seçicilik analizleri, SELECT metodu (Millar, 1992) esas alınarak GİLLNET (Constat, 1998) bilgisayar programı ile yapılmıştır. Seçicilik parametreleri, en düşük standart sapma değerini veren Normal Scale modeliyle hesaplanmıştır. Bu modele göre, 65, 70, 75 ve 80 mm göz genişliğine sahip ağların optimum yakalama boyları sırasıyla 53,29 cm, 57,39 cm, 61,49 cm ve 65,59 cm olarak hesaplanmıştır. Demirköprü Baraj Gölü'nde ticari balıkçıların sazan avcılığında kullandıkları 65, 70, 75, 80 mm göz genişliğinde multifilament uzatma ağlarının sazan stoğunun devamlılığı açısından tehdit oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine selectivity and catching efficiency of commercial fisheries used to catch common carp (Cyprinus carpio L., 1758) multifilament gillnets having 65, 70, 75, 80 mm mesh size (bar lenght) in Demirköprü Dam Lake in Köprübaşı town of Manisa. In the study, 30 catching experiments were conducted between June 2015 and June 2016. A total of 239 carps ranging in size from 8 to 82 cm were caught. The highest value of catch per unit (CPU) was obtained from 65 mm mesh size (bar lenght). It has been determined that a net of 80 mm mesh size is that catches at least a few individuals below the minimum landing size (40 cm). Selectivity analyzes were performed with the GILLNET (Constat, 1998) computer program based on the SELECT method (Millar, 1992). The selectivity parameters were calculated using the Normal Scale model, which gave the lowest standard deviation. According to this model, the optimum catching length values of 65, 70, 75 and 80 mm mesh sizes were calculated as 53,29 cm, 57,39 cm, 61,49 cm and 65,59 cm respectively. It has been determined that the multifilament gillnets (65, 70, 75, 80 mm) used by commercial fisherman were not threated the carp stocks in Demirköprü Dam Lake.