Investigation of concrete barriers with recycled rubber, steel slag and roof tile
- Tez No: 432944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kauçuk agreganın amacı betonun esneklik, elastikiyet ve kapasitesini artırmaktır. Betonun bazı uygulamalarında, düşük birim ağırlığı, yüksek dayanıklılık ve darbe direncine sahip olması arzu edilir. Betonun en yaygın olarak kullanılan yapı malzemesi olmasına rağmen, her zaman bu şartları yerine getirmez. Betonun elastik özelliklerini geliştirmek ve atık maddeleri geri dönüştürmek için, son zamanlarda yeni uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalardan biri agrega ile birlikte atık lastik kullanılmasıdır. Bu amaç için bu kapsamda, atılmış lastik parçaları ile elde edilen betonun fiziksel ve mekanik özelliklerini araştıran bir araştırma yürütülmüştür. Kauçuğun beton içinde, ani darbe etkilerine maruz kalan Jersey tipi bariyerler için ideal bir malzeme olacağı düşünülmüştür. Kauçuklu betonun yaşam kayıplarını önlemede ve araçlara zarar veren darbe enerjisini absorbe etmede fayda sağlayabilir. Ancak çalışmanın asıl amacı kauçuk ile birlikte ve değerli bir malzeme olan çimentoyu azaltıp onun yerine geçecek ve TS EN 1317 beton standartlarını sağlayacak şekilde metakaolen yerine öğütülmüş atık kiremit tozu, fırın curufu ve atık sentetik tekstil lifleri kullanarak beton elde etmektir.Bu çalışmada toplam 40 değişik karışım yapılmıştır. Her bir karışımın 7,14 ve 28 günlük eğilme ve basınç dayanım değerleri bulunmuştur. Bu değerler, kontrol numunesi dayanım değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of aggregating rubber is to increase concrete's flexibility, elasticity, and capacity to absorb energy. In some application of concrete, it is desired that concrete should have low unit weight, high toughness and impact resistance. Although concrete is the most commonly used construction material, it does not always fulfill these requirements. In order to improve elastic properties of concrete and recycle the waste materials, new applications have been realized recently. One of these applications is the utilization of discarded tires in order to use together with aggregate. For this purpose, this research will conduct investigating the physical and mechanical properties of the concrete which is obtained from incorporating pieces of discarded tires. It is thought that rubberized concrete would be an ideal material for Jersey barriers which are subjected to immediate effects of impact. Rubberized concrete could prevent life casualties and damaging the vehicles by absorbing the impact energy. In the study, metakaolin from granulated waste roof tile, furnace slag and synthetic textile fibers were studied to replace partially the cement which is valuable material in concrete satisfying TS EN 1317 concrete specifications. In this study 40 different mixtures where prepared. Flexural and compressive strength of each mixture for period of 7, 14 and 28 days was determined. Flexural and compressive strength values for each mixture were compared with control specimen strength.