Atlantik orjinli kahverengi karides Farfantepenaeus Aztecus, Ives, 1891' in Antalya Körfezi'ndeki bazı üreme özelliklerinin belirlenmesi
Determine some reproductive characteristics of Brown Shrimp Farfantepenaeus aztecus, Ives, 1891 which originated from atlantic in the Gulf of Antalya
- Tez No: 432967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, Akdeniz'de kaydı ilk kez 2010 yılında yapılan Atlantik orijinli Kahverengi Karides (Farfantepenaeus aztecus, Ives, 1891)'in bazı üreme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu karides 2010 yılından bu güne kadar popülasyonunu çok hızlı bir Şekilde arttırmış ve Antalya Körfezi balıkçılığı için önemli bir karides türü haline gelmiştir. Araştırmamızda F. aztecus, Side ile Lara Plajları arasında, trol ve fanyalı karides ağları ile aylık periyotlarla 383 adet erkek, 381 adet dişi birey toplam 764 adet birey örneklenmiştir. Karideslerde dişi ve erkek ayrımı, makroskobik olarak erkeklerde petasma, dişilerde thelycumun görülmesiyle yapılmıştır. Dişilerde üreme döneminin belirlenmesinde, gonad olgunluk evreleri ve gonadosomatik indeks formülünden (GSI) yararlanılmıştır. GSI'nin en yüksek ve Kondüsyon Faktörünün düşük olduğu dönem Haziran - Eylül ayları arası üreme dönemi olarak belirlenmiştir. Yumurta çapları minimum 0,090 mm ile maksimum 0,260 mm arasında değiştiği belirlenmiştir. Dişi karideslerde ilk olgunluk, boyu 17 ± 0,11 cm olarak belirlenmiştir. Erkeklerde ise, petasmanın her iki uç parçalarının birleştiği 11,5 ± 0,3 cm olarak belirlenmiştir. Araştırmamızda elde edilen bu veriler av yasaklarının düzenlenmesinde, yetiştiricilik çalışmaları için anaç temininde ve gelecekte bu türle ilgili yapılacak diğer bilimsel çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this project, it was aimed to determine some reproductive characteristics of Brown Shrimp's Farfantepenaeus aztecus) which originated from Atlantic and recorded for the first time in the Mediterranean in 2010. The population of this shrimp has increased rapidly since 2010, and become one of the most important species in the Gulf of Antalya. In this research, a total 764 specimens, 383 males, 381, females of F. aztecus was caught in monthly periods in between Side and Lara Beach using trawl and trammel nets. Shrimps was distinguished in terms of sex, via macroscobic control seen petasma on the male and thelycum on the female. Gonad maturity stages and gonadosomatic index were used to determine reproductive period for females. In regards to Gonadosomatic index and gonad developments, it was determined that reproduction season was distributed between June and September. Diameter of eggs range was calculated from 0,090 mm to 0,260 mm. First maturity length of females was determined as 17 cm, while males were at 11,5 cm total length which was joined petasma. These findings will show a way for further studies which will be performed on issues on regulation of fisheries and supply of broodstock for aquaculture and other studies related to this species.