Kuzey Amerika ve Avrupa'da örgütler ve yönetim araştırmalarının erken dönem gelişimi: Bibliyometrik bir inceleme
The early stages of organization and management studies in North America and Europe: A bibliometric analysis
  1. Tez No: 580873
  2. Yazar: YUNUS EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yönetim ve örgüt araştırmalarına yaklaşımlarda coğrafi farklılıkları vurgulayan yönetim ve örgüt araştırmalarında 'Atlantik ayrımı' görüşünün erken dönem yönetim ve örgüt araştırmaları açısından değerlendirilmesi, tez çalışmasının ele aldığı temel meseledir. Literatürde mevcut olan çalışmaların sayıca yetersiz olduğu ve bu çalışmaların bütüncül bir bibliyometrik analiz içermediği gözlemlenmiştir. Bu araştırma, 1980 öncesi dönemdeki Kuzey Amerika ve Avrupa orijinli yönetim ve örgüt araştırmalarının özelliklerini kıyaslayarak inceleyen ilk çalışmadır. Bu tez çalışmasında yönetim ve örgüt alanının bilimleşme sürecindeki erken safhalar, Kuzey Amerika ve Avrupa bağlamında tarihsel bir şekilde araştırılmıştır. Döneme ilişkin incelemeyi yapabilmek için hem Kuzey Amerika'dan hem de Avrupa'dan yönetim ve örgütler alanı ile ilgili dergiler seçilmiştir. Araştırma stratejisi olarak literatür taraması uygulanmış olup, söz konusu dergilerde yayımlanan makaleler bibliyometrik analiz kapsamında atıf analizi ve ortak atıf analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the“Atlantic divide”view in terms of early management and organization research in the management and organization researches, which emphasize geographical differences in the approaches to management and organizational research, is the basic issue addressed by the thesis study. It has been observed that the number of studies available in the literature is insufficient and these studies do not include a holistic bibliometric analysis. This is the first study to examine the characteristics of North American and European originated organizational researches in the pre-1980 period. In this thesis, the early stages in the process of scientificization of the management and organization field have been historically investigated in the context of North America and Europe. In order to conduct the review of the period, journals on the field of management and organizations from both North America and Europe were selected. The literature review was applied as a research strategy and the articles published in these journals were analyzed by citation analysis and co-citation analysis methods in bibliometric analysis.