Atlantik salmon smoltların (Salmo solar Linnaeus, 1758) Marmara Denizi koşullarında gelişmelerin incelenmesi
- Tez No: 46714
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
V. TÜRKÇE VE YABANCI DİLDE ÖZET V.I. TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin Yassıada'da (Marmara Denizi) kurmuş olduğu kafes sistemlerinde Atlantik salmon smoltlannın yetiştiricilik denemesi yapılmıştır. Araştırmada kullanılan Atlantik salmon smoltlan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Sapanca İç Su Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Birimi'nin 25 Şubat 1993 tarihinde İrlanda'dan ithal ettiği yumurtalardan elde edilen balıklardır. Ortalama 30 gr ağırlık ve 13.5 cm total boya sahip 16.000 adet pre ve post smoltlar 6 m çapında ve 6 m derinliğinde olan yuvarlak ve yüzer kafese yerleştirilmiştir. Balıklar 3 ve 4 numaralı alabalık pelet yemiyle (Yatağan Yem Sanayii) günde iki kez elle yenilenmiştir. Balıkların biyometrik ölçümlerine transport işleri tamamlandıktan sonra Mart ayında başlanmış ve çalışma sonuna kadar 15 günlük periyotlarla yapılmıştır. Araştırma bölgesinde, yüzey deniz suyu sıcaklık, tuzluluk ve pH değerleri sürekli ölçülmüştür. Araştırma sonuda balıklar ortalama 145 gr ağırlığa ulaşmış ve ortalama spesifik büyüme oram 0.736, kondüsyon faktörü 0.860 ve yemden yararlanma 2.786 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın başlangıcında ölüm oranı balıklar denize getirildikten sonra; adaptasyon sürecinde % 3.12 ve yaz döneminde ise % 68.15 olarak tespit edilmiştir. 69
Özet (Çeviri)
V. 2. SUMMARY Study of the Growth of Atlantic Salmon Smolts (Salmo salar Linnaeus, 1758) in Conditions of the Sea of Marmara. In this study, production of Atlantik salmon smolts were tried in the cage systems which were set up in Yassiada (The Sea of Marmara) by the University of Istanbul, Faculy of Fisheries. The examined Atlantik salmon smolts were bred from the eggs that were imported from i in 25th.Feb.l993 by The Istanbul Uni Water Products, Research and Experiment Unit. Ireland in 25.Feb.1993 by The Istanbul University, Faculty of Fisheries, Sapanca Inland 16.000 pre and smolts that have an avarage weight of 30 g and total lenght of 13.5 cm were placed in a circular floating cage which is 6 m in drameter and 6 m in depth. The fish were fed with commercially trout pellet feed (Yatağan Feeds ) by hand two times a day. Biometric measurements were started after transportation process and continued twice a month periodically until the end of the study. Sea-surface water temperature, oxygen, salinity and pH values were measured in the research area. At the end of the study, fish reached average weight of 145 g. The average spesific growth rate was 0.736, condition factor was 0.86 Oand food conversion rate was 2.786. The fish in seawater showed two periods of increased mortality. The first mortality occurred immediately after seawater entery (3.12 %); a second period of increased mortality occured summer periods (68.15 %). 70