Decision support method development via ANP combined VIKOR algorithm for strategy ranking of government agencies strategic planning template
ANP-VIKOR yöntemleri kullanılarak kamu kurumlarının stratejik planlama klavuzu için strateji önceliklendirme yöntemi geliştirilmesi
- Tez No: 432988
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN CLAİRE ERENSAL, DOÇ. DR. TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Stratejik planlama stratejik yönetim sürecinin başarısını belirleyen ilk basamağıdır. Stratejik plan uzun dönemli bir planlama olduğu ve kurumun bütün bölümlerini ilgilendirdiği için çok fazlam miktarda bilginin analiz edilmesini gerektirir. Aynı zamanda planın başarılı olması için önceden belirlenmiş strateji alternatiflerinden en etkin olanlarının seçilmesi gerekir. Büyük ölçekli bir kurumda bu görev stratejik planlama takımına verilmektedir. Stratejik planlama takımını bu süreçte bilgilerin analiz edilmesi ve strateji alternatiflerinin önceliklendirilmesi ve en uygun stratejilerin seçimi işini çalıştaylar düzenleyerek ve beyin fırtınası benzeri grup karar verme yöntemleri ile yapmaktadır. Ancak günümüzde, analiz edilmesi gereken bilgilerin fazlalığı ve strateji alternatiflerinin sayısı bu sürecin klasik çalıştay yöntemleri ile yapılmasını çok güç kılmaktadır. Bu tez çalışmasında stratejik planlama sürecinde strateji seçimi için çok kriterli karar verme yöntemleri tabanlı bir grup karar destek sisteminin matematiksel yöntemi tasarlanmıştır. Tezin giriş kısmında stratejik planlama ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Tezin literatür taraması kısmında çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanarak SWOT analizine göre Strateji seçimi veya önceliklendirmesi yapan bilimsel çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışmaların irdelenmesi tezde geliştirilen yönteme temel oluşturmuştur. İkinci kısımda strateji önceliklendirme yönteminin uygulanacağı bir stratejik planlama modeli seçilmiş ve ana hatlarıyla anlatılmıştır. Bu planlama modeli Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 2006 yılında revize edilen“Kamu İdareleri için Stratejik Planlama Kılavuzu ”olarak belirlenmiştir. Bu strateji planlama kılavuzunun kullanım yaygınlığı (5018 no'lu yasaya göre Türkiye'deki bütün kamu kurumlarının stratejik plan yapma mecburiyeti vardır.) ve bir stratejik planda olması gereken bütün parametreleri içermesi tezde tasarlanan yöntemin uygulamaya ve bilime sağlayacağı katkıyı artırmaktadır. Tezin ikinci kısmının diğer yarısında strateji önceliklendirme yönteminde kullanılmasına karar verilen ANP ve VIKOR algoritmaları anlatılmıştır. Tezin ikinci kısmının sonunda ise ANP-VIKOR hibrit strateji önceliklendirme yöntemi olarak adlandırılan yöntem uygulama basamakları şeklinde anlatılmıştır. Tezin dördüncü kısmında ANP-VIKOR hibrit strateji önceliklendirme yönteminin MTA'nın 2015-2019 stratejik planının stratejilerini önceliklendirmek amacıyla kullanımı uygulama çalışması olarak anlatılmıştır. (Uygulama çalışmasında MTA stratejik planının vizyonu SWOT analizi, stratejik amaçları, stratejik hedefleri ve performans hedefleri orijinal olarak alınmış olup önceliklendirilen stratejiler sayılarının yetersizliğinden dolayı maden mühendisliği ve jeoloji mühendisliği akademisyenleri tarafından tez çalışması için revize edilerek yeniden belirlenmiştir.) Tezin dördüncü ve beşinci kısımlarında sonuçların değerlendirilmesi, tezinde tasarlanan yöntemin getirdiği yenilikler ve konu ile ilgili gelecekte yapılabilecek muhtemel çalışmalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic planning is the first step that determines the success of strategic management process. It is necessary to analyze large volume of information as strategic planning represents a long-term planning and concerns all departments of a corporation. Also, the most efficient ones amongst the previously identified strategy alternatives should be chosen so that the plan can be successful. In a large-scale corporation, this duty is assigned to the strategic planning team. During this phase, the strategic planning team organizes workshops for analyzing information, prioritizing strategic alternatives and choosing the right strategies, which are held according to group decision-making methods similar to brain-storming. Today however, the excessiveness of the information that requires analysis and the number of strategy alternatives render it very difficult to conduct this process through classic workshop methods. This study has designed a mathematical method of a group decision support system, which is based on multiple-criteria decision-making methods during the strategic planning phase with the aim of choosing a strategy. The introduction section of the thesis has provided basic information concerning strategy planning. The literature scanning section of the thesis has used multiple-criteria decision-making methods; and according to the SWOT Analysis, examination was made into the scientific studies that performed Strategy Selection or Prioritization The digging into these studies has represented the basis for the method developed in the thesis. The second section switched to a strategic planning model where the strategy prioritization method will be applied and it was explained with main its outlines. This planning model was identified as the“Strategic Planning Guide for Public Administrations”, which was revised in 2006 by the State Planning Organization. The prevalence of this strategic planning guide (all public institutions in Turkey are under the obligation to make strategic planning as per the Law numbered: 5018) and its inclusion of all parameters that are required in a strategic plan increases the contribution by the methods designed by the thesis to implementation and science. The other part of the thesis' second section has explained the ANP and VIKOR algorithms, which are decided for use in the strategy prioritization method. At the end of the thesis' second part, the method, which is called as the ANP-VIKOR hybrid strategy prioritization method, was explained in implementation steps. In the fourth section of the thesis, the use of the ANP-VIKOR hybrid strategy prioritization method for the purpose of prioritizing the strategies of MTA's 2015-2019 strategic plan was explained as an implementation study. (During the implementation study, the vision of the MTA strategic plan, the SWOT analysis, its strategic purposes, strategic targets and performance targets were taken as original and the prioritized strategies were revised and re-established by mine engineering and geology engineering academicians due to the insufficiency of numbers). On the other hand, the fourth and fifth sections of the thesis touched upon the assessment of results, the innovations introduced by the method designed in the thesis and the potential future studies that can be conducted on the subject.