İnşaat sektöründe iş kazalarının oluşturduğu maliyetler
Cost of work accidents that create the construction
  1. Tez No: 433011
  2. Yazar: SELİN YEŞİLNİĞDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hangi sektörde olursa olsun iş kazalarının yaşanması istenmeyen bir durumdur. Çünkü; meydana gelen iş kazalarının sonucunda oluşan maddi ve manevi kayıplar, hem ekonomiyi hem de sosyal yaşamı olumsuz etkilemektedir. İş kazalarının doğurduğu zararların olumsuz etkisini ölçmek, önlemek ve azaltmak için birtakım çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaları yürüten kurumların yanı sıra gelişmiş ülkelerde her bir sektördeki işçi sağlığı ve iş güvenliğini düzenlemek ve denetlemek için birimler oluşturulmuştur. Bu durum gelişmiş ülkelerin işçi sağlığı ve iş güvenliğine verdikleri önemi göstermektedir. Türkiye ise henüz işçi sağlığı ve güvenliğine verilen önem olması gereken duruma ulaşamamıştır. Türkiye'nin bu konuda ilerlemesi ve işçi sağlığı ve güvenliğine gereken önemi verir duruma gelmesi için öncelikle işverenlerin bu konuda titiz davranması gerekmektedir. Güven içerisinde olan bir çalışma ortamı herkes açısından pozitif bir etki yaratacaktır. İş kazasının meydana gelmesi beraberinde birtakım maliyetler getirmektedir. Türkiye'de inşaat sektöründe iş kazalarının oluşturduğu bu maliyetlerin incelenmesi bu çalışmanın konusunu belirlemiştir. Türkiye'de inşaat sektöründe gerçekleşen iş kazalarının inşaat sektöründe yer alan bütün sektörlere doğrudan ve dolaylı olarak zararı dokunmaktadır. Bu zarar maddi olduğu kadar manevi zararları da içermektedir. Bu çalışmada iş kazası sonucunda oluşan maliyetlerin maddi boyutu incelenmiştir. Çalışmada bir inşaat şantiyesinde yaşanmış iş kazasının sonucunda hangi aşamaların maliyete sebep olduğu incelenmiş, bunun sonucunda doğurduğu maddi zarara ulaşılmıştır. Ulaşılan bu maliyet değerinin, iş güvenliği önlemi almaktan çok daha büyük değerlerde olduğunun farkına varılması amaçlanmıştır. Bununla birlikte işverenlerin iş güvenliği önlemleri almak için harcanacak bedellerin çok büyük maliyetler olmadığını gözlemlemesi hedeflenmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'de inşaat sektöründe iş kazalarının azaltılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
No matter which sector workplace accidents is a condition that doesn't want to live. Because; work-related accidents occurring in the material and moral losses as a result, adversely affect the economy and social life of both. Damage caused to measure the negative impact of work-related accidents, a number of studies are carried out to prevent and reduce. The work of the unit conducting the institution as well as in developed countries have been established to regulate and control the health and safety of workers in each sector. This shows their commitment to the health and safety of workers in developed countries. Turkey has not reached the state should have no importance given to the workers' health and safety. Turkey's progress in this regard and gives importance to occupational health and safety conditions to come primarily employers must be meticulous about it. İn an environment of trust that will create a positive impact for everyone. The occurrence of occupational accidents brings together some of the costs. Examination of the costs generated by work-related accidents in the construction sector in Turkey has determined the subject of this study. Situated in the construction sector of occupational accidents that occurred in the construction sector in Turkey it is detrimental to all sectors directly and indirectly. This loss includes non-pecuniary losses as well as profits. In this study, the size of the material costs resulting from work-related accidents were investigated. The study took place at a construction site as a result of work-related accidents caused examined by which stage the cost has reached as a result of property damage engendered. Of the cost value is reached, it is aimed to be realized that even greater value to take safety precautions. However, the costs of employers to be spent to get the job safety measures aimed to observe whether the costs are too great. This study aimes to contribute to the reduction of occupational accidents in the construction industry in Turkey.