İnşaatlarda kullanılan dış cephe iskelelerinin oluşturduğu risk etmenleri ve iyileştirme metotları
Risk factors of exterior scaffolding used in construction and improvement methods
  1. Tez No: 998472
  2. Yazar: MERT KARAGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektöründe yer alan iş kazalarının büyük çoğunluğu yüksekten düşmeye bağlı olarak gerçekleşmektedir.Bu kazaların bir bölümü ise uygunsuz şekilde kurulumu/montajı yapılan iskelelerden meydana gelmektedir.Yapım maliyetlerinin gitgide yükselmesi, arazinin imar durumu, yeterli alanın olmaması, arazi maliyetlerinin artması gibi sebeplerden dolayı dikey yapılaşmada oldukça mesafe kaydedilmiştir.Dikey yapılaşmaya entegre olarak iskelelere olan ihtiyaç sürekli artmıştır, yüksekte yer alan çalışmaların güvenli biçimde yapılabilmesi adına iskelelere gereksinim duyulmuştur.İnşaat sektörü içerisinde ye alan iskelelerin varlığı bir sistemin vazgeçilmez parçaları haline gelmektedir.İnşaat sektöründe yürütülen işler, üretim yapan bir imalathane veya fabrikadan çok daha karmaşık ve riskler değişkenlik gösterir. İşlerin ilerleyiş süreçleri ve kullanılan materyallar çok çeşitlidir. İnşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarının önemli bir bölümü yüksekten düşme sonucu gerçekleşmekte olup, bu kazaların büyük kısmı uygunsuz kurulmuş veya standartlara uygun olmayan cephe iskelelerinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, dış cephe iskelelerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından oluşturduğu riskleri belirlemek, mevcut tehlikeleri analiz etmek ve iyileştirme yöntemleri geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada ilgili yönetmelikler, standartlar, literatür ve güncel uygulamalar incelenmiş; çeşitli lokasyonlarda kullanılan iskele sistemleri gözlemlenmiş, risk analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın temel amacı, yüksekte çalışma ve iskele kullanımı üzerine çalışan personelin bilgi düzeyinin artırılması, farkındalığın geliştirilmesi, güvenli iş ortamının sağlanması ve proaktif bir güvenlik yaklaşımının benimsenmesine katkı sunmaktır.“İnşaatlarda Kullanılan Dış Cephe İskelelerinin Oluşturduğu Risk Etmenleri ve İyileştirme Metotları”özelinde kapsamlı bir başvuru kaynağı oluşturmayı ve sektör genelinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the construction sector, the majority of occupational accidents occur due to falls from height, many of which result from improperly assembled or non-standard façade scaffolding systems. Increasing construction costs, limited land availability, zoning constraints, and rising land prices have accelerated vertical urban development, consequently increasing the need for scaffolding to ensure safe work at elevated levels. As an essential component of construction processes, scaffolding plays a critical role; however, the dynamic, complex, and variable nature of construction sites significantly elevates risk levels. This study aims to identify the risks associated with façade scaffolding, analyze existing hazards, and develop improvement methods within the scope of occupational health and safety. Relevant regulations, standards, and literature were examined, and scaffolding systems used in various project locations were observed and evaluated through risk analysis methods. Based on these findings, practical recommendations for safer scaffolding practices were proposed. The primary objective of this research is to enhance workers' knowledge, increase awareness of safe working practices at height, support the creation of safer work environments, and promote a proactive safety culture. This thesis intends to serve as a comprehensive reference resource on“Risk Factors Arising from Façade Scaffolding Used in Construction and Improvement Methods,”contributing to the advancement of occupational health and safety culture across the construction industry.