Farklı besi ortamı ve ışın dozu uygulamalarının Galia ve Kırkağaç kavun (Cucumis melo L.) genotiplerinde haploid embriyo eldesi ve bitki oluşumuna etkisi
Effect of different nutrient media and irradiation doses on haploid embriyo and plant formation in Galia and Kırkağaç melon (Cucumis melo L.) genotypes
- Tez No: 433026
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bitki ıslahında haploid bitki kullanımı ıslah süresini kısaltmada ve kısa zamanda %100 homozigot bitki elde etmede önemli bir yaklaşımdır. Bu çalışmada Galia ve Kırkağaç kavun (Cucumis melo L.) ıslah genotiplerinde üç farklı besi ortamı kombinasyonu ve üç farklı ışın dozunun ışınlanmış polen ile tozlanarak partenogenesis yolu ile embriyo ve haploid bitki oluşumu üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada; Galia tipinden K-7, K-12 ve K-13; Kırkağaç tipinden ise K-17 genotipleri kullanılmıştır. Araştırma Kuzey Agripark Bitki, Araştırma ve Biyolojik Mücadele San. ve Tic. Ltd. Şti. istasyonunda 2015-2016 yılları arasında gerçekleşmiştir. Galia ve Kırkağaç kavun tiplerinin ortalama tohum sayısı bakımından karşılaştırıldığında; Galia genotiplerinde tohum sayısı daha fazla çıkmıştır. Ayrıca 350 Gy ışın dozu uygulamasında kullanılan genotiplerde azalma gözlenmiştir. 300 Gy ışın dozu uygulaması ortalama tohum sayısı her iki kavun tipinde de en yüksek düzeyde bulunmuştur. Araştırmada kavunda haploid embriyo ve embriyodan gelişen bitkiler için en uygun ışın dozu, 300 Gy olarak belirlenmiştir. Bulgularımıza göre haploid embriyo eldesi ve embriyodan bitkiye dönüşüm genotipe, ışın dozuna ve besi ortamına bağlı olmakla beraber değişiklikler gösterebilmektedir. En yüksek embriyo yüzdesi ve en yüksek bitki sayısı Galia tipinde 300 Gy ışın dozu uygulanan ve MS besi ortamında gelişen grupta gözlenmiştir. Haploid bitki elde etmek için 300 Gy ışın dozu ve MS besi ortamı kullanılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
Use of haploid plants in shortening the breeding period and obtaining 100% homozygote plants in short time are important tools in plant breeding. In this research, the effects of combinations of three different media and three different pollen irradiation doses on embryo and haploid plant obtention in Galia and Kırkağaç melon types were investigated. In the study K-7, K-12 and K-13 genetypes from Galia type; K-17 genetype from Kırkagac type of Kuzey Agripark Company were used and this research was carried out Kuzey Agripark Company Greenhouses in 2015-2016 years. Comparasion of the melon types in terms of the average seed number, Galia types gave better results than the Kırkağaç type. Besides, 350 Gy pollen irradiation doses decreased the number of seeds obtained. The best irradiation dose was found as 300 Gy in terms of average seeds number for both melon types. Likewise 300 Gy dose gave better results on embryo and plant growing from embryo. According to the results, obtaining haploid embryo and conversion of embryo to plant depend on irradiation dose and medium. The highest percentage of embryos and plant were found in Galia type melon irradiated with 300 Gy. Therefore, the use of 300 Gy irradiation dose and MS nutrient media for obtaining haploid plant is recommended for further studies.