Endüstriyel amaçlı lineer makas kontrolü ve optimizasyonu
General purpose linear shear application and optimisation
- Tez No: 433027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde otomatik kontrole dayalı üretim, modern sanayinin temel yapıtaşıdır. Gelişen teknolojiyle beraber firmaların kaliteli, daha ekonomik ve seri bir şekilde imalat yapabilmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda, endüstriyel otomasyon ve robotların kullanıldığı uzman sistemlere olan ihtiyaç artmaktadır. Seri malzeme üreticilerinin çoğunda halen son ürün ebatlama için dayama yöntemiyle hizalanan ürün durdurularak kesme işlemi yapılmakta ve kesim bittikten sonra arkadan ürün akmaya devam etmektedir. Bu şekilde üretimin zaman ve maliyet açısından ne kadar zarar getireceği aşikar olmakla birlikte hali hazırda kullanılan lineer makas uygulamalarının hala teknik altyapıdan uzak, yazılım ve elektronik kontrol donanımı bakımından eksik olduğu gözlemlenmiştir. Endüstride halen kullanılmakta olan lineer makas uygulamalarında öngörülen iki temel sorun bulunmaktadır. Bunlar; çıkan ürün boyunun hata oranının yüksek olması ve birim zamanda çıkan ürün sayısının az olmasıdır. Bu çalışmada; bu iki temel soruna yönelik araştırma yapılmış, hareket halindeki malzemelerin istenen boyutlarda en az hatayla otomatik olarak kontrollü bir biçimde kesilmesi için algoritma geliştirilmiştir. Programı yazılan makine uygulaması sanayide denenmiş ve +/- 0.2 mm boy hassasiyetle, emsallerine göre birim zamanda iki kat ürün çıkardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the automatic control based on the production is the cornerstone of modern industry. With the developing technology, companies need to manufacture the higher quality and more economical. In this context, it is increasing the need for expert systems used in industrial automation and robots. For the sizing of end product, product is stopping that aligned with using docking method and after the cutting process the products flow from behind in too many factories that mass produce still. In this way it is clear that the production brings how much harm from the point of time and cost. However observed that used linear scissors applications still do not have technical base and they have many deficiencies with regard to software and electronic control hardware. There are two main prevenient issues on currently used lienar scissors applications in industry. These are, failure rate of produced product length being high and number of produced product in unit of time being low. In this study survey was done for these two main issues and the algorithm was improved to cut the moving stuffs automatically and controlledly in needed dimensions with least failure. A programmed machine application was tested in factory and seen that number of produced product in unit of time being double with +/- 0.2 mm accuracy.