Cebirsel fonksiyon cismi kulelerinde Weierstrass semigrup
Weierstrass semigroup in towers of algebraic function fields
- Tez No: 433028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN TUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Cebirsel fonksiyon cismi kuleleri ve Weierstrass semigrup kavramları üzerine bir çok çalışma yapılmış olmasına rağmen, şimdiye kadar, bir cebirsel fonksiyon cismi kulesinde Weierstrass semigrubun davranışı hakkında çok az bilgi edinilmiştir. Bu tezde, sonlu bir cisim üzerinden cebirsel fonksiyon cismi kulesi kavramı, özellikleri ve m≥0 için bir rasyonel P noktasındaki Weierstrass semigrubun fonksiyon cismi kulesindeki davranışları incelenmiştir. Üstelik, sonlu cisimler üzerinden tekrarlı özel eşitliklerle tanımlanan bazı fonksiyon cismi kulesi aileleri için, Weierstrass semigrup H(P^{(m)}) yi hesaplamak amacıyla uygun, kullanışlı algoritma ve yöntemler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Althought many mathematicians have studied on the concepts of tower of algebraic function fields and Weierstrass semigroup, but up to now, there are not many paper about the behavior of the Weierstrass semigroup in a tower of function fields. In this thesis, the concept of tower of algebraic function fields, their properties over a finite field and the behaviour of Weierstrass semigroup H(P^{(m)}) at a rational point P, m≥0, are investigated. Moreover, for the purpose of calculating H(P^{(m)}) suitable and useful algorithms, methods are given for some families of tower of function fields defining special recursive equations.