Öğrencilerin teknolojiye karşı tutumlarını etkileyen faktörler: Erbil (Irak)' de bir teknoloji kabul modeli (TKM) olgu çalışması
The factors that affect students attitude of technology: A case of the Technology Acceptance Model(TAM) in Erbil – Iraq
- Tez No: 433066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Teknoloji Kabul Modeli (TKM) bilgi teknolojisi araştırmasında çok önemli bir modelleme yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı, bir TKM olgusu olarak Irak-Erbil'deki öğrencilerin teknoloji kullanıma ilişkin tutumlarını etkileyen ana faktörleri belirlemektir. Bu çalışmada, araştırma anketi soruları Salahaddin Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden (Erbil/Irak) toplam 310 öğrenciden oluşan bir örneklem üzerinde uygulanmıştır. Bu araştırmanın Ana hatlarında, gerçekleştirilen çalışmanın hedeflerine uygun olan bazı etkenlerin usule uygun olarak TKM' den yararlanılmıştır. Öğrencilerin teknolojiye karşı tutumlarından ve davranışsal eğilimlerini önemli ölçüde etkileyen faktörlerin belirlenmesi için faktör analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen önemli bir bulgu, öğrencilerin teknolojiye olan eğilimlerini etkileyen faktörleri kullanmak için öğrencilerin tutumlarını ve davranışsal niyetleri için önemli etkenler olan“Algılanan Kullanışlılık (AK)”ve“Algılanan Kullanım Kolaylığı (AKK)”gibi önemli faktörleri kullanmak olduğunu göstermiştir. Bu çalışma öğrencilerin teknolojiye olan eğilimlerini etkileyen etkenlerin iç yüzünü anlamak için bir fikir sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Technology Acceptance Model (TAM) is a very important modeling approach in information technology research. The purpose of this study is to identify the main factors that affect students' attitude of technology, a case of (TAM) in Erbil-Iraq. In this study, the survey questionnaires were administered to a sample of (310) students at university of Salahaddin-Erbil, Iraq-College of Administration Economics. The basic framework of this research uses Technology Acceptance Model (TAM) which is duly modified by incorporating some factors that are suitable for the goals of the research. A sigificant finding resulted from the systematic study was that students' attitude and behavioral intention to use factors influencing students' attitude of technology such as perceived usefulness(PU), perceived ease of use(PEOU), which are critical factors for students' attitude and behavioral intention to use the factors that influence students' attitude of technology. This study offers an insight into factors that affect students' attitude of technology. Few studies are conducted on this topic, so its contribution will be significant to the literature of factors that have impact on students' attitude of technology.