Adenilat kinaz enziminin konformasyonel dönüşümlerinin moleküler dinamik yöntemi ile incelenmesi
Investigation of conformational transition of adeynlate kinase enzyme wi̇th molecular dynamics method
  1. Tez No: 433071
  2. Yazar: HÜLYA UNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Adenilat kinaz enzimi (AKE), adenozin nükleotitleri arasında dönüşümü sağlayan ve bu nedenle hücre enerji üretiminde önemli rol oynayan bir enzimdir. Bu enzim; ATP + AMP = ADP + ADP reaksiyonunu katalize eder. Burada ATP, adenozin trifosfat'ı, ADP adenozin difosfat'ı ve AMP adenozin monofosfat'ı ifade etmektedir. Bu reaksiyonun gerçekleşebilmesi için ATP, ADP ve AMP ligandlarının fiziksel olarak belirli bir yakınlıkta olması gerekir. Adenilat kinazın en önemli fonksiyonu bu ligandları belirli bir mesafede birbirine yakınlaştırmaktır. Adenilat kinaz bu işlemi gerçekleştirirken açık ve kapalı formları arasında konformasyonel (biçimsel) dönüşümler gerçekleştirir.Bu konformasyonel dönüşümün mekanizmasını anlamak, canlıların enerji üretim mekanizmasını anlamamız açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında adenilat kinazın kapalı ve açık konformasyonları arasındaki dönüşümü atomik ölçekte moleküler dinamik yöntemi ile ele aldık.
Özet (Çeviri)
Adenylate kinase enzyme (AKE) is an enzyme that help transformation among adenosine nucleotides and thus it has an important role on cellular energy production. This enzyme catalyzes following reaction: ATP + AMP = ADP + ADP . ATP denotes adenosine triphosphate, ADP denotes adenosine diphosphate and AMP denotes adenosine monophosphate. ATP , ADP and AMP ligands require to be close to each other physically for this reaction to occur. Most important function of adenylate kinase is to approach these ligands to each other at a certain distance. Adenylate kinase performs conformational changes between open and closed forms while performing this task. Understanding mechanism of the conformational transiton is very important in terms of understanding energy production mechanism of living organisms. Due to this reason, we investigated conformational transition between open and closed conformations of adenylate kinase by using molecular dynamics method in atomic scale in this thesis study.