Weibull dağılımı için uyum iyiliği testlerinin karşılaştırılması
Comparison of goodness of fit tests for Weibull distribution
- Tez No: 433070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Weibull dağılımı yaşam analizinde, güvenirlik teorisinde, mühendislikte ve endüstriyel mühendislikse oldukça sık kullanılmaktadır. Bu amaçla, veri setinin Weibull dağılımdan gelip gelmediğini test etmek önemlidir. Bu çalışmada Weibull dağılımı için bazı uyum iyiliği testleri incelenmiştir. En çok olabilirlik tahmin edicilerine dayalı olarak test istatistiklerin kritik değerleri Monte Carlo simülasyon metodu ile hesaplatılmıştır. Ayrıca test istatistiklerinin 1. tip hataları ve güçleri bir simülasyon çalışması ile karşılaştırılmıştır. Son olarak uygulama amaçlı üç gerçek veri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Weibull distribution is the most widely used in survival analysis, reliability theory, engineering and industrial engineering. For this purpose, it is important to test whether the data set comes from Weibull distribution. In this study, some goodness of fit tests is investigated for Weibull distribution. The critical values of these test statistics are calculated based on the maximum likelihood estimators using Monte Carlo simulation method. Furthermore, type1 error rates and the power of the test statistics are compared through a simulation study. Finally, three real data sets are analyzed at the end of the study for application purposes.