Bazı biyomoleküllerin biyokütle ve oksit maddelerle immobolizasyonu ve karakterizasyonun incelenmesi
Immobilization oxide materials and biomass of some biomolecules and examination of characterization
- Tez No: 433077
- Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN GÜR, PROF. DR. ÖZKAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada katalaz, lipaz enzimi ve serum albuminin diatomit, yeşil kil ve aktif karbon üzerinde adsorpsiyon kinetiğini ve termodinamik parametrelerini belirlemek için sulu çözelti ortamında başlangıç enzim konsantrasyonu, başlangıç iyonik şiddet, sıcaklık ve pH etkisi araştırıldı. Ayrıca yeşil kil ile polietilen içeren kompozit filmin ve yeşil kilin üzerinde metilen mavisinin adsorpsiyonu sulu çözelti ortamında araştırıldı. Bununla beraber diatomit kil, yeşil kil, aktif karbon ve sentezlenen kompozit film moleküllerinin karakterizasyonu için SEM, FTIR-ATR, XRF, TGA ve BET cihazlarıyla araştırıldı.. Üç farklı kinetik model olan birinci, ikinci derece ve parçacık difüsyonunu kinetik verilerle uygunluğu için kullanıldı. Entalpi, entropi, serbest Gibbs enerjisi ve aktivasyon enerjisi gibi termodinamik parametreleri belirlendi. Sonuç olarak katalaz, lipaz enzimi ve serum albumin için diatomit, yeşil kil ve aktif karbonun etkili adsorbentler olduğu belirlendi. Ayrıca çalışmada polietilen / kil içeren kompozit filmler labolatuar tipi extruder film cihazıyla sentezlendi ve sulu çözelti ortamında metilen mavisinin giderim prosesinde etkili bir adsorbent olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermodynamic parameters and adsorption kinetic of catalase,lipase enzyme and serum albumin onto diatomite, green clay and activated carbon were investigated in aqueous solution for determining the effect of initial enzyme concentration, initial ionic strength, temperature and pH. Also adsorption of methylene blue onto bi-component composite film containing polyethylene with a green clay and green clay natural clay from aqueous solution were investigated. Nonetheless; The diatomite, green clay, activated carbon and synthesized composite films was performed characterization using BET, FTIR-ATR,TG and SEM- EDX apparatus. Three different kinetic models, pseudo-first-order, pseudo-second-order and intraparticle diffusion were used to fit the kinetics data. The thermodynamic activation parameters, such as enthalpy, entropy, Gibbs free energy and activation energy were determined. The obtained results confirmed the applicability of diatomite, green clays and activated carbon as efficients adsorbent for catalase, lipase enzyme and serum albumin. Nonetheless; polyethylene/clay composite films were synthesized using a laboratory - type extruder device in the study and the removal process of methylene blue in aqueous solution was shown to be an effective adsorbent.