Ahlat(Bitlis) ilçesindeki doğal adsorbent üzerinde bazı tekstil boyar maddelerinin adsorpsiyon mekanizmasının incelenmesi
Investigation on adsorption mechanisms of some dyestuffs on natural adsorbent in the district Ahlat (Bitlis)
- Tez No: 433078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Doğal adsorbent (ATM) sulu çözeltilerden reaktif siyahı 5 (RB5) ve direkt mavi 71 (DB71) boyalarını uzaklaştırmak için kullanıldı. ATM üzerinde boyar maddelerin adsorpsiyonu; başlangıç boya konsantrasyonunun (10-50 mg/L), kontakt zamanının (5-120 dk RB5 için, 0.5-24 saat DB71 için) sıcaklığın (298-333 K) etkisini belirlemek için yapılan batch adsorpsiyon deneyleriyle inclendi. Dengedeki adsorplanan madde miktarları ölçüldü. Boya adsorpsiyonuyla ilgili deneysel veriler Langmuir, Freundlich, Dubinin-Kaganer-Radushkevich (DKR), Temkin ve Frumkin izotermlerine uygulandı. Denge verileri Langmuir, Freundlich, Dubinin-Kaganer-Radushkevich (DKR) ve Temkin izotermlerine yeterli dercede uymaktadır. Deneysel veriler yalancı birinci derece, yalancı ikinci derece, partikül içi difuzyon ve Elovich kinetik modelleri kullanılarak analiz edildi. Bu modellere göre başlangıç boya derişimleri için hız sabitleri değerlendirildi. ATM'nin adsorpsiyon kapasitesi bir gram adsorbent başına RB5 ve DB71 için sırasıyla 7.5873 mg ve 6.2775 mg olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Natural adsorbent (ATM) was used to remove reactive black 5 (RB5) and direct blue 71 (DB71) from aqueous solutions. The adsorption of the dye on ATM was investigated during a series of batch adsorption experiments carried out to determine the effect of initial dye concentration (10-50 mg/L), contact time (5-120 min for RB5 and 0.5-24 hour for DB71) and temperature (298-333 K). The amounts adsorbed at equilibrium were measured. Experimental data obtained from dye adsorption were tested for isotherms Langmuir, Freundlich, Dubinin-Kaganer-Radushkevich (DKR), Temkin and Frumkin. The equilibrium data satisfied Langmuir, Freundlich, DKR and Temkin models. The experimental data were analysed using the pseudo-first-order, pseudo-second-order, interparticle diffusion and Elovich kinetic models. According to these models, the rate constants were evaluated for initial dye concentrations. The experimental data fit the pseudo-second-order kinetic model. The adsorption capacity of ATM were found to be 7.5873 mg and 6.2775 mg for RB5 and DB71 dye per gram of adsorbent, respectively.