Meme kanserinde BRCA2 mutasyon analizi ve bunun tedavisi için bilgisayar destekli bir ilaç tasarımı
An analysis software for breast cancer BRCA2 mutation a computer aided drug designing for treatment of breast cancer BRCA2
- Tez No: 433102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünya genelindeki ölüm oranının en önemli sebeplerinden biri kanserdir. Yeni ilaçların sentezlenebilmesi amacıyla, araştırmacılar tarafı ndan birçok gen ve sinyal yolu keşfedilmektedir. Meme kanseri ve yumurtelık kanseri gibi birçok kanser türü vakasında BRCA2 (Meme Kanserine Genetik Yatkınlık 2) geni üzerinde çalışılmaktadır. Meme kanseri aile üyelerinin çoğunda görülüyorsa, bu kesinlikle BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden BRCA1 ve BRCA2 gen taraması, batıda yüksek riskli meme kanseri taşıyıcısı ya da yumurtelık ailelerden gelen bireyler için çoğu hastanede olağan bir durumdur. Ne yazık ki gelişmekte olan ülkelerde bu tür testler mevcut değildir. BRCA2, temel olarak DNA hasar onarımında rol oyn ayan baskın bir tümör genidir. Bu özel gen mutasyona uğradığında hücrelerde, söz konusu özel dokuda kansere sebebiyet verecek kontrolsüz bir hücre çoğalmasına neden olmaktadır. Bu genin aynı zamanda diğer hastalıklı durumlarda da var olduğu kanıtlanmıştır . Giderek artan bir merak sebebi olan hobis hücreler, kemoterapi ilaçlarına karşı gün geçtikçe daha da dirençli hale gelmektedir. Bu yüzden istenilen proteinin karşılığı olabilecek ve daha az sayıda yan etkisi olan yeni ilaçlar hazırlama gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmaların bir parçası olarak bu çalışma, BRCA2 proteini ve Dibromdülsitol arasındaki etkileşimi incelemek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is the leading cause of mortality worldwide. A number of genes and signaling pathways are being discovered by researchers so that novel drugs can be synthesized. BRCA2 (Breast Cancer 2) gene is studied in scenario of many types of cancers like breast cancer and also yumurtelık cancer. When breast cancers run in many members of the family, they definitely are caused by mutations in the genes BRCA1 and BRCA2. Thus, BRCA1 and BRCA2 gene screening has become common place in many hospitals for individuals from high-risk breast cancer or yumurtelık families in the west. Unfortunately in developing countries, there are no such tests available. BRCA2 is basically a tumour suppressor gene which acts in DNA damage repair. When this particular gene gets mutated, it leads to uncontrolled proliferation of cells resulting in cancer of that particular tissue. This gene is also proved to be present in many other diseased conditions. As a growing cause of concern, malignant cells are becoming resistant to chemotherapeutic drugs. So there is a requirement for designing of novel drugs which could against the desired protein and have least amount of side effects. As a part of these studies, present study is conducted to view the interactions between BRCA2 protein and Dibromdulcitol. So this study can be used for further investigation of other drugs and its analogues for acting against proteins involved in cancer.