Prostat adenokarsinomlarında yeni nesil dizileme ile saptanan moleküler analiz bulgularının immunhistokimyasal belirteçler ve klinikopatolojik parametreler ile karşılaştırılması
Comparison of molecular analysis findings determined by new generation sequencing with immunhistochemical markers and clinicopathological parameters in prostate adenocarcinomas
  1. Tez No: 686448
  2. Yazar: MERVE ÇIRAK BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÇULHACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Prostat kanseri erkeklerde sık izlenen ve ölüme sebep olan karsinomdur. Tedavide AR antagonistleri kullanılmakta olup olgularda birkaç ay ya da yıl sonra tedaviye direnç izlenmektedir. Kastrasyon direncine sebep olan birkaç yolak tanımlanmıştır. Yeni nesil dizileme yöntemi ile prostat karsinogenezinde ve kastrasyon direncinde rol alan genlerdeki moleküler değişiklikler saptanabilmektedir. Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2019-2020 yılları arasında iğne biyopsiden asineradenokarsinom tanısı alıp moleküler analiz yapılan 31 adet olgu dahil edilmiştir. Çalışmada tümörlerin prognozunda rol oynabileceği düşünülen histopatolojik bulgular, immunhistokimyasalAndrojen Reseptörü, Protein TirozinFosfataz ve Tensin Homoloğu, Ki-67, c-erbB2 ekspresyonları ve yeni nesil dizilime yöntemiAndrojen Reseptörü, E-kadherin, Kromo-domain Helikaz DNA-bağlayıcı Protein 1, Forkhead Box Protein A, 3 Beta HidroksisteroidDehidrogenaz, İzositratdehidrogenaz enzimi 1, Nukleer Reseptör Koaktivatör 1, Protein TirozinFosfataz ve Tensin Homoloğu, Fosfatidilinositol-3-Kinaz Katalitik Alfa, Speckletip POZ Protein, Tp53, Meme Kanser Geni 1 ve Meme Kanser Geni 2genlerinde saptanan patojenik, olası patojenik, anlamı belirsiz mutasyonlar değerlendirilmiştir.İstatistiksel analizler sonucu AR ve BRCA2 genlerinde saptanan patojenik mutasyon ile tümör volümü arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. AR geninde patojenik mutasyon saptanan olguların hepsinde eş zamanlı PTEN geninde de patojenik mutasyon izlenmiş olup aralarında anlamlı ilişki gözlenmiştir. PTEN patojenik mutasyonu ile gleason skor arasında negatif anlamlı korelasyon izlenmiştir. Tümör volümü yüksek olan olgularda kastrasyon direnci izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Tümör volümü ve Ki-67 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca kastasyon direnci ve Ki-67, cerbB-2 ekspresyonları arasında anlamlı ilişki izlenmiştir. Ki-67 ve cerbB-2 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Tp53 geninde izlenen olası patolojik mutasyon ile nekroz arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki gözlenmiştir. Diğer tüm genler ile immunhistokimyasal bulgular, klinikopatolojik parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Prostat kanserinde prognoz tayini ve tedavi açısından yeni nesil dizileme yöntemi ile prostat kanserinde rol alan genlerdeki moleküler değişikliklerinin saptanması oldukça önemlidir. Çalışmamızda AR, PTEN, Tp53 ve BRCA2 genlerinde mutasyonlar izlenmiş olup prostat kanserinin prognozunu belirlemede önemli olabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle iğne biyopsilerinde yeni nesil dizileme yöntemi ile bu genlerdeki mutasyonların analiz edilmesi olguların takip ve tedavisinde yol gösterici olabilir. Yeni nesil dizileme sonuçları daha efektif olmakla birlikte yeni nesil dizileme cihazların olmadığı laboratuvarlarda İHK Ki-67 ve c-erbB2 uygulanması, kribriform yapı ve tümör volümün mutlaka doğru bir şekilde ölçülüp belirtilmesi prognoz açısından faydalı bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a common carcinoma that causes death in men. Androgen receptor antagonists are used in the treatment, and the cases are resistant to treatment after a few months or years. Several pathways that cause castration resistance have been identified. Genes involved in prostate carcinogenesis and castration resistance and molecular changes in these genes can be detected with the new generation sequencing method. The study included 31 cases diagnosed with acinar adenocarcinoma from needle biopsy and analys moleculer alterations in Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Pathology between 2019-2020 In the study, histopathological findings, which are thought to play a role in the prognosis of tumors, immunohistochemical expressions of Androgen Receptor, Protein Tyrosine Phosphatase and Tensin Homologous, Ki-67, c-erbB2and pathogenic, likely pathogenic, uncertain mutations detected in the Androgen Receptor, E-cadherin, Chromo-domain Helicase DNA-Protein 1, Forkhead Box Protein A, 3 Beta Hydroxysteroid Dehydrogenase, Isocitrate Dehydrogenase Enzyme 1, Nucleer Receptor Coactivator 1, Protein Tyrosine Phosphatase and Tensin Homologous, Phosphatidylinositol-3-Kinase Catalytic Alpha, Speckle type POZ Protein, Tp53, Breast Cancer Gene 1 and Breast Cancer Gene 2 gens by the new generation sequencing method were evaluated.As a result of statistical analysis, a significant relationship was found between the pathogenic mutation detected in AR and BRCA2 genes and tumor volume. In all cases with a pathogenic mutation in the AR gene, a pathogenic mutation in the PTEN gene was also observed, and a significant relationship was found between them.There was a significant negative correlation between PTEN pathogenic mutation and Gleason score.Castration resistance was observed in cases with high tumor volume, and a statistically significant difference was found.A statistically significant relationship was found between tumor volume and Ki-67 expression. In addition, a significant relationship was observed between the castration resistance and Ki-67, cerbB-2 expressions. A statistically significant relationship was found between Ki-67 and cerbB-2. A statistically significant relationship was observed between a likely pathological mutation in the Tp53 gene and necrosis. There was no statistically significant relationship between all other genes and immunohistochemical findings and clinicopathological parameters. In our study, mutations in the AR, PTEN, Tp53 and BRCA2 genes were observed, and it was thought to be important in determining the prognosis of prostate cancer. For this reason, analyzing the mutations in these genes with the new generation sequencing method in needle biopsies can be a guide in the follow-up and treatment of the cases.In laboratories where new generation sequencing devices are not available, the application of IHC Ki-67 and c-erbB2, accurate measurement of tumor volume and determination of the cribriform structure can provide useful information about prognosis