Muş ve çevresinde doğal olarak yetişen muş lalesinin (Tulipa sintenisii Baker) fenolojik ve morfolojik karakterizasyonu
The wild of mus tulip in Mus and around (Tulipa sintenisii Baker), phenological and morphological characteri̇zation
- Tez No: 433108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasıyla, Muş ve çevresinde doğal olarak yetişen Muş Lalesinin (Tulipa Sintenisii Baker) fenolojik ve morfolojik karakterizasyonu üzerine araştırma yapılmıştır. Bu çalışma ile Muş İli TİGEM arazisi 2011 yılında 5 parsele ayrılacak her parselden en az 40 adet bitki üzerinde yürütülmüştür. Parsellerde seçilen laleler için üzerinde durulan özellikler bakımından popülasyonlar arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla iki faktörlü (Faktöriyel) varyans analizi yapılmıştır. Varyans analizini takiben farklı grupları belirlemek için Duncan çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Karşılaştırmalarda istatistik anlamlılık düzeyi % 1 ve % 5 olarak alınmış ve hesaplamalar için SPSS (ver:13) istatistik paket programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda Muş Laleleri (Tulipa sintenisii) arasında ciddi farklar bulunmadığı gibi, popülasyonda varyasyon oranı düşük bulunmuştur. Bu durumda bölgedeki popülasyonun bir kaynaktan gelip yayıldığı görüşü hakim olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, phevlugical and morphological characterization of wild Muş tulips (Tulipa Sintenisii Baker) are investigaled, which are naturally grown around Muş and the surrounding area. This study was carried on Muş Province TİGEM land in 2011. This land was divided into 5 parcels from each plot was carried out on at least 40 plants. Traits contemplated for tulips in selected plots in order to determine whether there are differences between populations are made two-factor (factorial) analysis of variance. Duncan multiple comparison tests to identify different groups followed by analysis of variance was performed. 1% and 5% statistical level of significance was taken as a comparison and SPSS statistical software was used for the calculations. In the result, we obtained no major differences between Muş tulips as an addition the variety of population percentage was lower. By this situation, the idea that spread come from a source population in the region has been dominated.