Β-(1,3-1,6) glukan ile sıvı dozaj formu geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Liquid dosage form development and characterization with β-(1,3 -1,6) glucan
- Tez No: 433139
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yapılan bu çalışmada, hem doğal hem de adaptif bağışıklık sistemine desteklemek amacıyla kullanılan β-(1,3-1,6) glukan, süspansiyon formunda çörek otu yağı içerisinde hazırlanmıştır. Dünya çapında tüketilen ve genellikle tablet, toz formda sert jelatin kapsül içersinde veya şurup olarak piyasada bulunan bu besin desteğinin, yerel pazara yenilikçi bir dozaj formu ile sunulması amaçlanmıştır. Hazırlanan ürünün içerdiği etkin madde olan β-(1,3-1,6) glukan için yapılan kalite kontrol çalışmalarının güvenilirliği analitik metot validasyonuyla desteklenmiş ve söz konusu kalite kontrol çalışmalarının nasıl yapıldığına ilişkin özgün yöntemler tanımlanmıştır. Süspansiyon formunda hazırlanan ürünün, 40 °C ± 2 °C ve 75 % ± 5 % nem oranına ayarlanmış inkübatörde 6 aylık kısa süreli kimyasal stabilite testi ile etkin madde olarak kullanılan β-(1,3-1,6) glukan'ın kimyasal stabilitesi ispatlanmıştır. Ayrıca, süspansiyon ürünün süspansiyon testlerine yönelik partikül büyüklüğü, zeta potansiyeli, viskozite, sedimentasyon hacmi, çökme hızı ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, β-(1,3-1,6) glucan has been prepared in suspension form and black cumin oil so as to support natural and adaptive immune system. This nutrition support, consumed around the world and generally ranked in the market as tablet -granulated hard gelatine capsule- or syrup, is determined to be presented to local market in the form of an innovative dosage. Quality control studies' reliability conducted for β-(1,3-1,6) glucan, which is the drug substance of prepared product content, has been supported with analytical method validation and specific methods on how to do aforesaid quality control studies has been defined. β-(1,3-1,6) glucan chemical stability used as drug substance and prepared in suspension form has been proven in incubation calibrated to humidity rate of 40 °C ± 2 °C and 75 % ± 5 % with 6 month-short term chemical stability test. Besides, particle size of suspension product in suspension tests, zeta potantial, viscosity, sedimentation volume, settling velocity and microbiological analyses have been conducted.