Distemperli köpeklerde beta-glukan ve inaktif parapoxvirus ovis uygulamalarının klinik, hematolojik ve serum 2'5' oligoadenilat sentetaz parametrelerine etkisi
Effects of beta-glucan and inactivated parapoxvirus ovis applications on clinical, hematological, and serum 2'5' oligoadenylate synthetase parameters in distemper-infected dogs
- Tez No: 922897
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada standart tedaviye ek olarak kullanılan beta-glukan ve inaktif Parapoxvirüs ovis, D1701 suşunun (inaktif PPVO), serum 2', 5'-Oligoadenilat Sentetaz 1 (OAS 1) aktivitesine etkilerinin ve serum 2', 5'-oligoadenilat sentetazın distemper hastalığı için prognostik öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2-6 aylık yaşlarda, farklı ırk ve cinsiyette, aşılanmamış, distemperin solunum ve sindirim bulgularını gösteren, hızlı test kiti ile distemper olduğu belirlenen 60 adet (20 adet Grup I, 20 adet Grup II ve 20 adet Grup III) köpek çalışmaya dahil edildi. Tüm köpeklerden tedavi öncesi (0. gün) ve sonrası (6. gün) hemogram ve OAS 1 düzeylerini belirlemek için antikoagulantlı (3 ml) ve antikoagulantsız tüplere (5 ml) kan örnekleri alındı. Grup I'deki köpeklere sıvı tedavisi, amoksisilin klavulanik asit (Synulox®, 8.75 mg/kg, günde 1, deri altı enjeksiyon), Vitamin B1-B6 kombinasyonu (Nervit®, 1.5-2 ml/köpek, günde 1, deri altı enjeksiyon), Vitamin B12 (Butafan®, 0.25-2.5 ml/10 kg CA, günde 1, deri altı enjeksiyon), Vitamin C (Maxivit-C®, 25-500 mg/kg, günde 1, kas içi enjeksiyon), kusma görülen hayvanlarda, metoklopramid (Metpamid®, 0.5mg/kg, günde 3, kas içi enjeksiyon), H2 reseptör blokörü famotidin (Proksifam®, 1mg/kg, günde 2, kas içi enjeksiyon) uygulandı. Grup II'ye bu tedaviye ek olarak beta-glukan 1,3/1,6 ((Immuneks®, 4 mg/kg, günde 2 kez, oral) ve Grup III' e inaktif PPVO suşu (Zylexis®, 1 ml flakon/köpek, 48 saat ara ile 3 kez, deri altı enjeksiyon) uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hayvanlarda tedavi öncesi 25 köpekte lökositozis (Grup I: 7 köpek, Grup II: 3 köpek ve Grup III: 15 köpek), üç köpekte lökopeni (her bir grupta birer adet), Grup II'de bir ve Grup III'te üç köpekte hafif lenfositozis, bir köpekte şiddetli nonrejeneratif (Grup III) ve beş köpekte hafif rejeneratif anemi (Grup I: 1 köpek ve Grup II: 4 köpek), Grup III'te iki köpekte trombositopeni ve bu köpeklerden birinde aynı zamanda nötropeni, dört köpekte hafif trombositozis (Grup I: 1 köpek ve Grup III: 3 köpek) ve 10 köpekte hafif dehidrasyon (Grup I: 5 köpek, Grup II: 2 köpek ve Grup III: 3 köpek) belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of beta-glucan and inactivated Parapoxvirus ovis, strain D1701 (inactive PPVO), used in addition to standard treatment, on serum 2',5'-oligoadenylate synthetase 1 (OAS 1) activity, as well as the prognostic significance of serum 2',5'-oligoadenylate synthetase in distemper disease, were aimed to be determined. For this purpose, 60 dogs (20 in Group I, 20 in Group II, and 20 in Group III), aged 2-6 months, of different breeds and genders, unvaccinated, showing respiratory and gastrointestinal signs of distemper, which were diagnosed with distemper using a rapid test kit, were included in the study. Blood samples were collected from all dogs before (Day 0) and after treatment (Day 6) in both anticoagulated (3 ml) and non-anticoagulated (5 ml) tubes to measure the hemogram and OAS1 levels. In Group I, the dogs received fluid therapy, amoxicillin-clavulanic acid (Synulox®️, 8.75 mg/kg, once daily, subcutaneous injection), a Vitamin B1-B6 combination (Nervit®️, 1.5-2 ml/dog, once daily, subcutaneous injection), Vitamin B12 (Butafan®️, 0.25-2.5 ml/10 kg BW, once daily, subcutaneous injection), Vitamin C (Maxivit-C®️, 25-500 mg/kg, once daily, intramuscular injection); for animals showing vomiting, metoclopramide (Metpamid®️, 0.5 mg/kg, three times daily, intramuscular injection) and the H2 receptor blocker famotidine (Proksifam®️, 1 mg/kg, twice daily, intramuscular injection) were administered. In Group II, in addition to the treatments mentioned, beta-glucan 1,3 / 1,6 ((Immuneks®️, 4 mg/kg, twice daily, orally) was used, while in Group III, the inactivated PPVO strain (Zylexis®️, 1 ml vial/dog, administered three times with a 48-hour interval, subcutaneous injection) was applied. In the animals included in the study, prior to treatment, 25 dogs showed leukocytosis (7 dogs from Group I, 3 dogs from Group II, and 15 dogs from Group III), 3 dogs had leukopenia (one from each group), 1 dog in Group II and 3 dogs in Group III exhibited mild lymphocytosis, 1 case of severe non-regenerative anemia (Group III) and 5 cases of mild regenerative anemia (1 dog in Group I and 4 dogs in Group II) were noted. Additionally, 2 dogs in Group III showed thrombocytopenia, with one of them also presenting neutropenia, 4 dogs had mild thrombocytosis (1 dog from Group I and 3 dogs from Group III), and 10 dogs had mild dehydration (5 dogs from Group I, 2 dogs from Group II, and 3 dogs from Group III). The monocyte count decreased in all groups following the treatment.