Konjuge linoleik asit ve l-karnitin içeren sıvı dozaj formunun geliştirilmesi
Development of liquid dosage form containing conjugated linoleic acid and l-carnitine
  1. Tez No: 433138
  2. Yazar: VEYSEL UMUT ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, yağ yakımını hızlandırmak ve kas kütlesini artırmak amacıyla sıkça kullanılan konjuge linoleik asit ve L-karnitin tek bir sıvı dozaj formunda aspir yağı içerisinde hazırlanmıştır. Ülkemizde ithal olarak bulunan bu tür besin desteklerinin yerel olarak üretilmesi ve desteklenmesi için yenilikçi bir çalışma sunulmaya çalışılmıştır. Hazırlanan ürünün içerdiği etkin maddeler olan 9c,11t konjuge linoleik asit, 10t,12c konjuge linoleik asit ve L-karnitin için yapılan kalite kontrol çalışmalarının güvenilirliği analitik validasyonlarla desteklenmiş ve söz konusu kalite kontrol çalışmalarının nasıl yapıldığına ilişkin özgün yöntemler tanımlanmıştır. Süspansiyon formunda hazırlanan ürünün, 40 °C ± 2 °C ve 75 % ± 5 % nem oranına ayarlanmış inkübatörde 6 aylık kısa süreli kimyasal stabilite testi ile etkin madde olarak kullanılan 9c,11t konjuge linoleik asit, 10t,12c konjuge linoleik asit ve L-karnitin'nin kimyasal stabilitesi ispatlanmıştır. Ayrıca, 40 °C ± 2 °C ve 75 % ± 5 % nem oranına ayarlanmış inkübatörde 6 ay boyunca muhafaza edilen süspansiyon ürünün fiziksel stabilite testine yönelik partikül boyutu, zeta potansiyeli, viskozite, sedimentasyon hacmi ve mikrobiyolojik analizleri yapılmış, süspansiyonun fiziksel stabilitesi ispatlanmıştır. İlerleyen zamanlarda süspansiyon formunda üretilen bu formülasyonun hayvan denemeleri yapılması planlanmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, in order to accelerate fat burning and to increase muscle mass, commonly used conjugated linoleic acid and L-carnitine are prepared as a single liquid dosage form in safflower oil. It has been attempted to present an innovative study to produce locally and support such nutritional supplements which are imported in our country. Reliability of quality control studies which is for 9c,11t conjugated linoleic acid, 10t,12c conjugated linoleic acid and L-carnitine supported by analytical validations and specific methods are described for the application of those quality control studies. The chemical stability of 9c,11t conjugated linoleic acid, 10t,12c conjugated linoleic acid and L-carnitine as a active ingredient has been proven by 6 month short term chemical stability testing the product prepared in the form of suspension, in an incubator which is set 40 °C ± 2 °C and 75 % ± 5 % humidity. Besides, particle size, zeta potential, viscosity, sedimentation volume and microbiological analysis has been made for physical stability testing of the product suspension conserved for 6 months in an incubator which is set 40 °C ± 2 °C and 75 % ± 5 % humidity and physical stability was proven. Later on, animal experiments are planned for the formulation prepared in the form of suspension.