HN1'in hücre polaritesine etkisinin araştırılması
Investigation on effect of cell polarity of HN1
- Tez No: 433171
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hematopoietic- and neurologic-expressed sequence 1 (HN1) omurgalılar arasında korunmuş ve hücre döngüsünde önemli bir role sahip olduğu düşünülen bir proteindir. Bununla birlikte HN1'in hücre siklusundaki görevi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada HN1'in sentrozom duplikasyonu üzerindeki etkileri gözlemlenerek özellikle mitoz aşamasındaki hücrelerin polaritelerindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda HN1'in hücre siklusu boyunca sentrozoma lokalize olduğu gösterilmiştir. HN1 susturularak veya aşırı ekspresyonu gerçekleştirilerek PC-3 ve HUVEC hatlarında HN1 etkisinin sentrozom duplikasyonu üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Sonuçta HN1 susturulmasının hücrede genomik kararsızlığa yol açabildiği ve sentriol amplifikasyonuna neden olabildiği sonucuna varılmıştır. Ancak, tüm bu verilerin ışığında, sentrozom hataları dışında HN1'in hücre polaritesi üzerinde anlamlı bir etkisi belirlenememiştir. Sonuç olarak, bu tez kapsamında sunulan veriler ve daha önceki çalışmalarla birlikte değerlendirildiğinde, HN1'in hücre siklusu ve sentriol/sentrozom duplikasyonunun düzenlenmesinde etkin bir faktör olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic- and neurologic-expressed sequence 1 (HN1) is highly conserved protein among vertebrates and is thought to have a critical role on cell cycle. However, it is not clear that HN1 has a role in the cell cycle. In this study, we aimed to investigate the association of cell polarity to the role of HN1 in cell cycle specifically mitosis, in terms of centrosome duplication/division while the data showed that HN1 was localized to centrosomes throughout the cell cycle and facilitated the fidelity of centrosome cycle. In this study, HN1 effect on centrosome duplication/division was studied by siRNA mediated knockdown and/or overexpression on PC-3 and HUVEC cells. We observed that depletion of HN1 led to genomic instability and centriol amplification. On the other hand, we also observed that HN1 did not have remarkable effect on cell polarity. Since the data was linked with previous studies on the role of HN1, it suggested that HN1 has an important role on cell cycle and progression through regulation of cenriole/centrosome duplication.