HN1 proteininin sentrozom yerleşimi ve düplikasyonundaki görevinin hücre biyolojisi açısından araştırılması
Investigating the role of HN1 in centrosome localization and duplication
  1. Tez No: 455687
  2. Yazar: BİLGE ESİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hematolojik ve Nörolojik Ekspresyon 1 (HN1) geni omurgalılarda evrimsel olarak korunmuş olan ve farklı hücrelerde ubikitöz ifadesi görülen bir gendir. Sentrozomlar bölünen hücrelerde mikrotübülleri organize eden ana merkezlerdir. HN1'in bazı kanserlerde seviyesinin arttığı ve onkogen olarak görev aldığı bulunmuştur. HN1'in bu önemli görevlerini anlayabilmek için; tümör hücre hatlarında, HN1 geninin hücre döngüsüne, siklin ve siklin bağımlı kinazlarla olan ilişkilerine, mitozun düzenlenmesine, sentrozom oluşumuna ve β-catenin yolağına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında HN1 proteininin sentrozomlarda yerleşim gösterdiği, özgül siRNA kullanılarak HN1 susturulduğunda, hücrelerde sentrozom sayısında bozulmalar, poliploidi gibi anomaliler ve ayrıca S fazında sentrozom matürasyonun baskılandığı gözlenmiştir. HN1 susturulduğunda sentrozom formasyonunu bozması ve multipolariteye sebep olması, HN1'in insan kanser hücrelerinde bölünme kontrolünde, sentrozom çekirdeklenmesinde ve iğ iplikçiklerinin oluşumunda önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Sonuçlarımız, HN1'in aynı zamanda prostat kanseri hücrelerinde migrasyonu artırdığı ve de β-catenin yıkım kompleksi ile etkileşim içinde olarak hem mitozun zamanında tamamlanmasını arttırdığını hem de mitotik doğruluğu sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hematological and Neurological expression 1 (HN1) is a highly conserved gene in vertebrates with its ubiquitous expression in various cells. Centrosomes are the main microtubule-organizing centers (MTOCs) in dividing cells. It is shown that the expression level of HN1 increases in various cancers and HN1 acts as an oncogene. To be able to elucidate the function of HN1, we aimed to investigate the effect of HN1 on cell cycle, cyclin and cyclin dependent kinase interactions, regulation of mitosis, centrosome formation and β-catenin pathway in tumor cell lines. In this study, we showed that HN1 is localized in the centrosomes and knockdown of HN1 using specific siRNA resulted in disruptions in centrosome number and structure, and polyploidy, subsequent to inhibition of centrosome maturation at S phase. These results indicate that HN1 has a crtitical role in mitosis regulation, centrosome nucleation, spindle formation in human cancer cells. Further, we found that, HN1 augments migration in prostate cancer cells, interacts with β-catenin destruction complex and augments both the timely completion of mitosis and contributes to mitotic fidelity.