İskemik yaraların iyileşmesinde kudret narı ekstraktı ile yapılan pansumanın, saf zeytinyağı, nitrofurazon ve serum fizyolojik kullanılarak yapılan pansumanlara göre etkinliğinin incelenmesi
Investigation of activity dressing made with bitter melon extract by dressings made BY using pure olive oil, nitrofurazone and normal saline in ischemic wound healing
  1. Tez No: 433175
  2. Yazar: ÖZNUR GÜRLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tıbbi bitkiler kapsamında bilinen bitkilerden biri de Kudret narıdır. Kudret narının bilinen önemli etkilerinden biri de yarayı iyileştirici özelliğidir. Bitkinin yara iyileşme sürecinde; büyüme faktörlerinin üretilmesini hızlandırdığı, fibroblast hücrelerinin çoğalmasını sağladığı, kapiller dolaşımı hızlandırarak yara iyileşmesinde önemli bir faktör olan oksijenlemeyi arttırdığı, bileşimindeki flavanoid, glikozid gibi birçok fitokimyasalın, antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinden dolayı yara iyileşme sürecini hızlandırdığı, yara kontraksiyon yeteneği, yara kapanma zamanı, epitelizasyon süreci, yaranın gerilme kuvveti ve yara iyileşme hızı bakımından olumlu sonuçlara neden olduğu belirtilmiştir. Kudret narı bitkisinin olgunlaşmış meyveleri yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışma kudret narının yara iyileştirici olarak halk arasında yaygın olarak kullanılması, uygulamanın kolay ve ağrısız olması ve bu bitkinin özellikle iskemik kronik yaraların iyileşmesi üzerindeki etkisini bilimsel temellere dayandırmak amacıyla yapılmış, randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, Afyon Kocatepe Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 15.10.2014-01.04.2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Afyon Kocatepe Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bulunan wistar cinsi, ortalama ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen, ortalama 6-8 haftalık (1,5-2 aylık) erkek ratlar oluşturmuştur. Araştırmanın sınırlılıklarına uyan her bir ratın sırt bölgesinde bipediküllü flep ile oluşturulan iskemik yara modelinde, sefalikte 2x2 cm alanında kare şeklinde 1 adet tam kalınlıkta yara, kaudalde 2x2 cm alanında kare şeklinde 1 adet tam kalınlıkta yara oluşturulmuştur. Bir kontrol, 3 deney grubundan oluşan çalışma modelinde; kudret narı grubundaki ratların sırtında oluşturulan yaralara, zeytinyağlı kudret narı ekstraktı ile, saf zeytin yağı grubundaki ratların sırtında oluşturulan yaralara, saf zeytinyağı ile, nitrofurazon grubundaki ratların sırtındaki yaralara, etken maddesi nitrofurazon olan pomad 21 gün boyunca günlük olarak pansuman uygulanmıştır. Yaralar 7., 14. ve 21. günlerde yara alanı, yara iyileşme yüzdesi, makroskopik reepitelizasyon bakımından değerlendirilmiş, 21.günde ratlar sakrifiye edilerek histolojik inceleme için yara örnekleri alınmıştır. Histolojik incelemede yaralar epitelizasyon, kollajen, fibroblast, inflamatuar hücre, yeni damar oluşumu kriterleri yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Momordica is one of the medicinal plants. One of the known effects of momordica is wound healing. The plant has been reported to precipitate growth factor production, stimulate fibroblast proliferation, increase oxygenation, to be an important factor in wound healing through accelerating capillary circulation. Many phyto-chemicals such as flavonoid and glycoside found in its composition have been reported to accelerate wound healing through anti-oxidant and anti-microbial activities and lead to positive outcomes with regard to wound contraction ability, wound closure time, epithelization process, tensile strength of the wound and the wound healing rate. The ripe fruits of momordica are used for treatment of wounds. This is a randomized controlled study aiming at investigating the effects of the plant on particularly ischemic chronic wounds, as it is widely used for wound healing and the application is easy and painless. The research was conducted at Afyon Kocatepe University Experimental Animals Research and Training Center between 15.10.2014 and 01.04.2014. The study universe was composed of male rats aged 6-8 weeks (1.5-2 months) weighing 200-250 gr. Two 2x2 cm full-thickness square wounds were created, one in the cephalic and one in the caudal region in the ischemic wound model formed with bi-pedicled flap on the dorsum of each rat that had fulfilled the inclusion criteria. In the study model composed of one control and three test groups, the wounds on the dorsum of the rats in the momordica group were dressed with the momordica extract with olive oil; the wounds in the pure olive oil group were dressed with pure olive oil, and the rats in nitrofurantoin group were dressed with nitrofurazone ointment for 21 days. The wounds were evaluated on days 7, 14 and 21 with regard to wound area, percentage of wound healing and macroscopic re-epithelization. The rats were sacrificed on day 21 and wound samples were obtained for histological examination. The wounds were histologically examined with regard to epithelization, collagen, fibroblast, inflammatory cells, and revascularization criteria.