Pits ve fissür örtücü uygulamalarında, lazer ve konvansiyonel pürüzlendirme yöntemlerinin, bağ dayanımı ve mikrosızıntı üzerindeki etkilerinin in-vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak araştırılması
A comparative research of the effects of laser and conventional etching methods on bond strength and microleakage in pits and fissure sealant applications under in-vitro conditions.
- Tez No: 433176
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ ÖZANT ÖNÇAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı; Er:YAG lazer ve konvansiyonel pürüzlendirme sonrası bonding ajanı uygulayarak veya uygulamayarak yapılan rezin ve cam polialkenoat esaslı fissür örtücülerin mikrosızıntı ve bağ dayanımının in-vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak araştırılmasıdır. Çalışmada 6 aydan kısa süre önce çekilmiş, çürüksüz 299 adet üçüncü molar diş kullanıldı. Dişler mikrosızıntı için n=16, bağ dayanımı için n=7 olacak şekilde 13 gruba ayrıldı: Lazer+Clinpro® (G1), lazer+asit+Clinpro® (G2), lazer+asit+bond+Clinpro® (G3), lazer+bond+Clinpro® (G4), asit+Clinpro® (G5), asit+bond+Clinpro® (G6), bond+Clinpro® (G7), lazer+Fuji Triage® (G8), lazer+bond+Fuji Triage® (G9), lazer+conditioner+Fuji Triage® (G10), lazer+conditioner+bond+Fuji Triage® (G11), conditioner+Fuji Triage® (G12) ve doğrudan Fuji Triage® (G13). Termal siklus (1000X, 5-55°C) uygulanan dişlerin apeksleri kompozit ile tıkandıktan sonra fissür örtücü marjinlerinin çevresinde 1 mm açıklık kalacak şekilde dişler tırnak cilası ile 2 kat kaplandı. 24 saat %0,5'lik bazik fuksinde bekletilen dişler akan musluk suyu altında yıkandıktan sonra akril bloklara gömüldü. Akril bloklar içindeki dişler, elmas bıçak (Isomet, Buehler®; Lake Bluff, IL, ABD) ile bukkolingual olarak birbirine paralel 3 kısımdan kesilerek ışık mikroskobu altında (Leicamicrosystems® stereo microscope, Ltd.Stereo and microscope systems; Heerburg, İsviçre) değerlendirildi. Bağ dayanımı testinde dişler, vestibül ya da lingual mine yüzeyleri açıkta kalacak şekilde akril bloklara gömüldü. Gruplara göre yüzey hazırlıkları yapıldıktan sonra, özel olarak hazırlanan pleksiglass kalıp yardımıyla fissür örtücüler 2,5mm x 3,5mm boyutlarında hazırlandı. 24 saat distile suda bekletilen örneklerin makaslama bağ dayanımı testi için üniversal test cihazı (Shimadzu KgN50®. Shimadzu Corp. Kyoto, Japonya) kullanıldı. Örnekler kırılana kadar 0,5 mm/dk hızda kuvvet uygulandı. Örnek yüzeyleri ışık mikroskobu altında (Leicamicrosystems® stereo microscope, Ltd.Stereo and microscope systems; Heerburg, İsviçre) x10 büyütmede incelendi ve gruplardan seçilen örnekler taramalı elektron mikroskobu (SEM) (Jeol JSM® 5200, Kyoto, Japonya) ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 19.0 (SPSS Inc®.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively research the bond strength and microleakage of resin and polyalkenoate based fissure sealants made by applying or not applying the bonding agent following Er:YAG laser and conventional etching. In the study, 299 intact third molar teeth extracted in 6 months were used. Teeth were seperated into 13 groups, in which n=16 for microleakage and n=7 for bond strength: Laser+Clinpro® (G1), laser+acid+Clinpro® (G2), laser+acid+bond+Clinpro® (G3), laser+bond+Clinpro® (G4), acid+Clinpro® (G5), acid+bond+Clinpro® (G6), bond+Clinpro® (G7), laser+Fuji Triage® (G8), laser+bond+Fuji Triage® (G9), laser+conditioner+Fuji Triage® (G10), laser+conditioner+bond+Fuji Triage® (G11), conditioner+Fuji Triage® (G12) and direct Fuji Triage® (G13). The teeth were thermocycled (1000X, 5-55°C) and were covered with two layers of nail polish, leaving a 1mm gap around their fissure sealant margines after their apices were blocked by composite. The teeth were kept in % 0.5 basic fuchsine for 24 hours, washed under tap water and embedded in acryl blocks. The teeth in acryl blocks, were cut buccolingually through 3 parallel parts by a diamond knife (Isomet, Buehler®; Lake Bluff, IL, USA) and were evaluated under a stereomicroscope (Leicamicrosystems® stereo microscope, Ltd.Stereo and microscope systems; Heerburg, Switzerland). In the bond strength test, the teeth were embedded into acryl blocks, leaving their vestibule or lingual enamel surfaces open. After the surface treatment was complete based on the groups, 2,5 mmx3,5 mm fissure sealants were prepared with the help of a specially prepared plexiglass mould. Universal testing device (Shimadzu KgN50®. Shimadzu Corp. Kyoto, Japan) was used for the shear bond strength test of the specimens which were kept in distilled water for 24 hours. 0,5 mm/min force had been applied until the specimens were broken. Surfaces of the specimens were examined under a stereomicroscope (Leicamicrosystems® stereo microscope, Ltd.Stereo and microscope systems; Heerburg, Switzerland) by enlarging them x10 and the specimens selected from the groups were evaluated by a scanning electron microscope (SEM) (Jeol JSM® 5200, Kyoto, Japan). The acquired data was analyzed by SPSS 19.0 (SPSS Inc®.