İnopere serviks kanserli hastalarda 2 boyutlu ve 3 boyutlu brakiterapi tedavi planlamalarının dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of 2-D and 3-D brachytherapy treatment planning at inoperable cervical cancerous patiences
- Tez No: 433174
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZSARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnopere serviks kanserinin tedavisinde radyoterapi esas olup, eksternal ve intrakaviter radyoterapi(brakiterapi) sıklıkla birlikte uygulanır. Brakiterapi ile tümörlü dokulara yüksek doz verilirken, kritik organlar korunabilmektedir. Bu çalışmada, inopere serviks kanseri tanısı ile brakiterapi uygulanan olguların 2 boyutlu ve 3 boyutlu tedavi planlamalarının dozimetrik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. İnopere serviks kanseri tanılı 20 hastanın 2 boyutlu ve 3 boyutlu planlamaları yapılmış, hedef hacim dozları ve kritik organ dozları karşılaştırılıp, istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İki boyutlu brakiterapi tedavi planlamaları, BT (Bilgisayarlı Tomografi) görüntüsü üzerinden; ICRU (International Commision of Radiation Units) 38 raporuna göre, referans bir nokta olan A noktasına dozu %100 normalize edilerek yapılmıştır. Üç boyutlu brakiterapi tedavi planlamaları ise; BT görüntüsü üzerinden CTV (Clinical Target Volume)'ye dozu %100 normalize edilerek yapılmıştır. Her iki brakiterapi tedavi planlamasında da hedef hacmin %90'lık izodozlarının kapsadığı hacimler belirlenmiştir. Ayrıca, kritik organ dozlarının her iki brakiterapi tedavi planlamasında 2cc'lik hacimlerinin aldığı dozlar elde edilmiştir. Her iki planda da hedef hacim ve kritik organ dozları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, CTV'ye normalize edilerek yapılan planlamalarda hedef dozların yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the treatment of inoperable cervical cancer, radiotherapy is essential. External and intracavitary radiotherapy (brachytherapy) are often applied together. With brachytherapy, when appling higher doses to the tumoral tissues, surrounding critical tissues can be protected from high doses. The purpose of this study is dosimetric comparison at 2-d and 3-d treatment planning of patiences diagnosed with inoperable cervical cancer. Therefore 2-d and 3-d plans of 20 patiences, who diagnosed with inoperable cervical cancer, had been done. Ten the target volume dose and dose to critical organs had been compared and evaluated statistically. In this study, 2-d brachytherapy treatment plans had been made accorrding to ICRU (International Commision of Radiation Units) 38 report. A reference point called“A”taken, and %100 dose normalised at point A. On the other hand 3-d brachytherapy treatment plans had been made through BT image and %100 dose normalised to CTV (Clinical Target Volume). At both brachytherapy treatment plannings; Isodoses, which contains %90 of target volume, had been determined. Also at both brachytherapy treatment plannings, intake doses acquaired at 2 cc volumes of critical organs. Then at both plannings, target volume and critical organ doses had been compared. As a result; At the plans, that made with normalisation to CTV, had seen insufficient. At the plans, that made with normalisation to reference point“A”, had occured with better target dose volume. (doses exposed by target volume found to be statistically significant.