Endokronların biyomekanik açıdan incelenmesi
- Tez No: 433186
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Diş hekimliği teknolojisi ve dental materyallerindeki gelişmelerle makroretantif tasarımlara gerek duyulmadan adeziv restorasyonlar yapılabilmektedir. Endodontik tedavili dişlerde meydana gelen aşırı doku kaybı nedeniyle geriye kalan destek dokular mümkün olduğunca korunmalıdır. Bilgisayar-destekli-tasarım/bilgisayar-destekli-üretim (CAD/CAM) sistemleriyle post ve kronun monoblok olarak hazırlandığı endokron restorasyonlar farklı materyallerden üretilebilmektedir. Çalışmamızda, prepare diş üzerine farklı rezin simanlarla simante edilen CAD/CAM endokronlara çekme bağlanma dayanım testi uygulandı. Üç farklı materyalden üretilen endokronların stres dağılımları üç boyutlu sonlu elemanlar analizi (SEA) ile değerlendirildi ve farklı solüsyonlarda bu materyallerin renk değişimleri analiz edildi. Maksiller santral dişler (N=120) 12 gruba (n=10) ayrıldı ve kanal tedavileri yapıldı. Endokronlar CAD/CAM sistemleriyle feldspatik seramik (S), monolitik zirkonya (Z) ve rezin nano seramik (RNS) materyallerinden üretildi, Superbond (SB), Variolink II (V), Panavia SA Cement (SA) ve Esthetic Cement (ES) ile simante edildi. Isıl döngü (5000 ısıl döngü, 5/55◦C) işlemi sonrasında Universal Test Cihazı ile (0.5 mm/dk) ayrılma oluşuna kadar çekme testi yapıldı ve çekme bağ dayanımı değerleri (ÇBDD) kaydedildi. ÇBDD iki yönlü varyans analizi ile istatiksel olarak değerlendirildi. S grubunda, siman grupları arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0.025). Z grubunda SB ile olan bağ dayanımı, ES grubundan anlamlı derecede yüksek bulundu (P=0.01).
Özet (Çeviri)
With the development of adhesive techniques and dental materials the advantage of adhesive restorations is that macroretentive design is no longer a prerequisite. Endodontically treated teeth usually present inadequate remaining coronal structure so the quality and integrity of the remaining tooth must be preserved with caution. In particular, the computer-aided-design/computer-aided-manufacturing (CAD/CAM) endocrown can be built from a single block of different materials including a radicular portion and a crown. In this study, tensile bond strengths of luted CAD/CAM endocrowns with different resin cements on dentin abutments was tested. Stress distribution patterns of endocrowns with three different restorative materials assessed by three-dimensional Finite-Element-Analysis (FEA) and the impact of different storage solutions on the color stability of these materials were analyzed. Human maxillary central teeth (N = 120) divided into 12 groups (n = 10). were endodontically treated. Endocrowns produced from feldspathic ceramic (S), monolithic zirconia (Z) and resin nano ceramic (RNS) blocks utilizing a CAD-CAM unit. Endocrowns were luted with Superbond (SB), Variolink II (V), Panavia SA Cement(SA) and Esthetic Cement (ES). after aging (5000 thermal cycles, 5/55◦C), endocrowns were pulled in a Universal Testing Machine (0.5 mm/min) until failure and tensile-bond-strength (TBS) was calculated. Failure types were evaluated. TBS values were analyzed using two-way ANOVA. There were no significant differences between cement groups (p=0.025) for S. SB had a significantly higher bond strength than ES (p=0.01) in Z group.