İlköğretim öğrencilerinde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılmasına yönelik eğitim programının kilo yönetimine etkisi
Effect of elementary students healthy nutrition and increased physical activity training program to management of weight
  1. Tez No: 433187
  2. Yazar: ZUHAL EMLEK SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Amaç: İlköğretim öğrencilerinde, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılmasına yönelik eğitim programının kilo yönetimine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma ön test-son test, randomize kontrollü, deneysel bir araştırmadır. Araştırma, gerekli izinler alınarak Mayıs 2010-Haziran 2012 tarihleri arasında, İzmir/Ödemiş ilçesinde orta ve düşük gelir düzeyine sahip Özdemir Atasoy İlköğretim Okulunda yürütüldü. Bu çalışma toplam 122 öğrenci (girişim grubu 66, kontrol grubu 56)ile yürütüldü. Girişim grubundaki öğrencilere iki dönem süresince, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılmasına yönelik eğitim programı uygulandı. Eğitim programı“İlköğretim Öğrencileri İçin Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite Eğitim Kitapçığı”ve ödüllendirme ile desteklendi. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişimde bulunulmadı. Araştırma verileri; Aile ve Öğrenci Tanılama Formu, Beslenme Alışkanlıkları İndeksi (BAİ), Fiziksel Aktivite Soru Formu (FAS), Ortaokul Özyeterlilik Ölçeği (OÖÖ), Çocuk Adölesan Sosyal Destek Ölçeği (ÇASDÖ) kullanılarak toplandı. Veriler sıklık, regresyon, Wilcoxon işaretli sıralar testi, bağımlı ve bağımsız örneklerde t testi, Mann-Whitney U testi ve Ki-kare analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 12.18±.87, Beden Kitle İndeksi(BKİ) ortalaması 19.36±4.58 idi.
Özet (Çeviri)
Background: To Investigate Effect of Elementary Students Healthy Nutrition and Increased Physical Activity Training Programme to Management of Weight. Material and Methods: This research is a pre-test-post-test, randomized controlled trial, experimental study. The research was conducted between May 2010-June 2012 at Özdemir Atasoy Elementary School with middle socio-economic level in İzmir country Ödemiş sub province by taking necessary permission. This study was conducted with 122 students(intervention group:66; control group:56). The training program was applied to the students in the intervention group during the two semesters in order to increase healthy eating and physical activity. Healthy Nutrition and Increased Physical Activity Training Programme was applied to the students in the intervention group and dedicated“Healthy Eating and Physical Activity Training Manual for Elementary School Students”also supported by the award. The research data were collected using Family and Student Diagnostics Form, BAI, FAS, OÖÖ, ÇASDÖ. Data were evaluated on incidence, regression, Wilcoxon signed rank test, and on the dependent and independent sample, t test, Mann-Whitney U test and Chi-square analyses were used. Results: This study was conducted with a total of 122 students (intervention group 66, control group 56). The average age of students participating in the study was 12.18±.87, and mean BMI value was 19.36±4.58. The homogeneous distribution was provided between intervention and control groups among the students (p>.05. Skipping meals of the intervention group student's ratio is decreased after the training program.