Polimerik misel içeren ilaç taşıyıcı sistemlerin dermal formülasyonlarının doku onarımı üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effect of dermal formulations in drug delivery systems containing polymeric micelles on tissue repair
- Tez No: 433195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaralar günümüzde hala tamamen geçici değildir. Diyabetik yaralar, bası yaraları, yanık yaraları günümüzde en zor iyileşen yara tipleridir. Bu nedenle bilim dünyası bu konudaki araştırmalarını devam ettirmektedir. Bu amaçla, bilindiği üzere 2. ve 3. derece yanıklarda enfeksiyon önleyici özelliği olan gümüş sülfadiazin antibakteriyel etkin maddesi ve biyopolimer olan kitosan kullanılarak doğrudan ekleme yöntemi ile polimerik miseller oluşturulmuştur. Kitosan, etkin madde yükleme kapasitesini arttırmak için depolimerize edilmiştir. Oluşturulan polimerik miseller dondurarak kurutma yöntemi ile liyofilize edilmiştir. Jel olusturmak için noniyonik, hidroksipropil metilselüloz polimeri kullanılmıştır. Oluşturulan jel formülasyonunun içerisinde liyofilize polimerik misel disperse edilmiştir. Böylelikle, polimerik misel içeren jel formülasyonu elde edilmiştir. Depolimerize edilen kitosanın karakterizasyonu için, molekül ağırlığı ve elementel analiz yapılmış, elementel analizden elde edilen bilgiler yardımıyla deasetilasyon derecesi hesaplanmıştır. Aynı zamanda hazırlanan liyofilize polimerik misellerin miktar tayini, partikül boyutu ve dağılım analizi, mikroskobik incelemesi, hazırlanan jel formülasyonlarının ise; reolojik özellikleri, in vitro ilaç salım çalışması, antibakteriyel aktivite gibi karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, none of our wounds are completely healed leaving significant impact on our body. The hardest typical wounds to recover are diabetic wounds, burn wounds and bedsores. Therefore, scientific world continues to research in order to find a permanent cure for most of our temporary wounds. To prevent 2nd and 3th type burn wounds get infected, antibacterial drug substance silver sulphadiazine and chitosan biopolymer was used attentively to generate polimeric micelles. Chitosan was depolymerized to increase loading capacity of drug substance. The polymeric micelles which were generated, get lyophilized through freeze drying. Hydroxypropyl methylcellulose –a non-ionic polymer- was used to compose gel formulation. The lyophilized polymeric micelles was dispersed in to the composed gel. Thus, a mixed gel formulation - including polymeric micelles- was obtained. Moleculer weight analysis and elemental analysis were conducted to characterize depolymerized chitosan. Hence deacetylation degree was calculated. Also, lyophilized polymeric micelles were characterized through quantitive analysis, particle size and disturbition analysis and microscopic examination. Ultimately, gel formulations were characterized by rheology analysis, in vitro drug release analysis and antibacterial effect analysis.