Kuersetin yüklü polimerik misel formülasyonların hazırlanması ve in vitro karakterizasyonu
Preparation and in vitro characterization of quercetin-loaded polymeric micelle formulations
  1. Tez No: 942952
  2. Yazar: İRFAN BİLİNMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM SEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, doğal bir flavonoid olan kuersetinin antikanser potansiyelini artırmak amacıyla, biyoyararlanımını sınırlayan düşük çözünürlük problemi nanoteknolojik yaklaşımlarla aşılmış; kuersetin yüklü polimerik misel sistemleri geliştirilmiş ve kapsamlı şekilde karakterize edilmiştir. Kanser tedavisinde mevcut ajanların sınırlı terapötik indekse sahip olması ve sistemik toksisite oluşturma riskleri, doğal ürünlerin nano boyut ilaç taşıyıcı sistemlerle etkin kullanımını gündeme getirmiştir. Kuersetinin suda düşük çözünürlüğü ve düşük biyoyararlanımı gibi farmasötik zorluklarını aşmak amacıyla, D-α-tokoferil polietilen glikol 1000 süksinat (TPGS), pluronic F127 (PF127) ve tween 80 kullanılarak çeşitli misel formülasyonları hazırlanmıştır. Misellere partikül büyüklüğü, polidispersite indeksi (PDI), zeta potansiyeli ve kritik misel konsantrasyonu (CMC) olan karakterizasyon parametreleri analiz edilmiştir. Kuersetin ve polimerlerin fizikokimyasal özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ile incelenmiş; yüzey gerilimi ölçümüne dayalı Wilhelmy plate yöntemiyle CMC değerleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler, geliştirilen sistemlerin fiziksel olarak stabil, 20-200 nm boyuta sahip ve çözünürlük değerini 47,2 kat artış sağlayan yapılar olduğunu göstermiştir. Formülasyon çalışmalarını takiben gerçekleştirilen in vitro dissolüsyon testlerinde, saf kuersetin, geliştirilen misel formülasyonu ve piyasada bulunan kuersetin içeren ticari bir preparat karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to increase the anticancer potential of quercetin, a natural flavonoid, the problem of low solubility, which limits its bioavailability, was overcome by nanotechnological approaches; quercetin-loaded polymeric micelle systems were developed and comprehensively characterized. The limited therapeutic index of existing agents in cancer treatment and the risk of systemic toxicity have brought about the effective use of natural products with nanosized drug delivery systems. In order to overcome the pharmaceutical challenges such as low water solubility and low bioavailability of quercetin, various micelle formulations were prepared using D-α-tocopheryl polyethylene glycol 1000 succinate (TPGS), pluronic F127 (PF127), and tween 80. Characterization parameters for micelles were analyzed: particle size, polydispersity index (PDI), zeta potential, and critical micelle concentration (CMC). The physicochemical properties of quercetin and polymers were investigated by differential scanning calorimetry (DSC), and CMC values were determined by the Wilhelmy plate method, which measures surface tension. The data obtained showed that the developed systems were physically stable, had a size range of 20-200 nm, and provided a 47.2-fold increase in solubility. In vitro dissolution tests following the formulation studies were conducted to compare pure quercetin, the developed micellar formulation, and a commercially available quercetin-containing preparation.