KOAH hastalarında D vitamini eksikliğinin akciğer fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of vitamin D deficiency on pulmonary function incopd patients
  1. Tez No: 433237
  2. Yazar: HATİCE ULUÇOBAN DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada KOAH'lı hastalarda vitamin D düzeyi ve vitamin D eksikliğinin, akciğer fonksiyonları ile ilişkisini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ocak 2014-Eylül 2015 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran, 40 yaş ve üzeri,en az 10 paket/yıl sigara içme öyküsü olan,GOLD kılavuzuna göre KOAH tanısı konulan ve 25(OH)D3 düzeyi bakılmış 216 yetişkin alındı. Çalışmaya katılan hastaların sosyo-demografik özellikleri, mMRC skalası ve medikal öyküleri kaydedildi. Serum 25(OH)D3 ve eşzamanlı CRP, lökosit ve sedimentasyon değerleri kaydedildi. 25(OH)D3 düzeyi 20 ng/mL altındaki değerler eksiklik, 21-29 ng/ml olması yetersizlikolarak kabul edildi. Vitamin D düzeyi ile KOAH şiddeti, akciğer fonksiyonları, cinsiyet, yaş, Vücut Kitle İndeksi (VKİ), sigara içme durumu, alevlenme sıklığı arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmadaki hastaların ortalama 25(OH)D3 düzeyleri 21,1 (±13,73) ng/ml idi. Hastaların %19,9'unda ağır D vitamin eksikliği, %38'inde D vitamin eksikliği, %15,7'sinde D vitamini yetersizliği saptanırken, %26'sında D vitamin düzeyi yeterli bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Since recent studies revealed conflicted results about chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and vitamin D, in this study we aimed to determine the relationship of serum vitamin D levels and vitamin D deficiency with lung functions in COPDpatients. Material and Method: In this study, serum vitamin D levels were analyzed on patients who admitted to the Chest Diseases out-patient clinic in Akdeniz University Medical Faculty Hospital between January 2014 and September 2015, clinically suspected diagnosis of COPD and were diagnosed COPD by lung function tests according to GOLD criteria, who still smoke or stopped smoking 216 stable patients. The demographic data, mMRC scale and medical history were recorded. Serum 25-hydroxyvitamin D, CRP and ESR levels were recorded. 25(OH)D3levels