MCF-7 ve MCF-10A hücre soylarında propolis etken maddelerinin tüm genom ekspresyon üzerine etkileri
The effects of active compounds of propolis on whole genome expression of MCF7 and MCF 10A cell lines
  1. Tez No: 433252
  2. Yazar: NESLİHAN SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Saygılı N. (2016). MCF-7 ve MCF-10A Hücre Soylarında Propolis Etken Maddelerinin Tüm Genom Ekspresyon Üzerine Etkileri. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Moleküler Tıp Anabilim Dalı, Doktora Tezi, İstanbul. Meme kanseri Dünya'da yüzbinde 43.3 görülme sıklığı ve 12.9 ölüm oranı ile en sık görülen kanserdir. Türkiye'de ise yüz binde 39.2 görülme sıklığı ve 13.4 ölüm oranı ile kadınların en sık görülen ve en ölümcül kanseridir. Meme kanserlerinin farklı moleküler temellerinin tespiti, vakaların prognozlarının ve kemotöropotik ajanlardan yararlanımlarında farklı olduğuna da dikkat çekmiştir. Kemoterapinin etkisini arttırması ve yan etkilerini azaltması amacıyla polifenolik maddelerin in vivo ve in vitro uygulamaları son zamanların çalışma konularındandır. Meme kanserinin farklı moleküler profillerine özgü doğal ürünlerin koruyucu özelliklerinin tespiti ve moleküler düzeyde tedavi araştırmalarına katkı ve adjuvan terapi ürününün keşfi amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Çalışmamızda antikarsinojenik etkileri bilinen polifenolik maddelerin karışımları oluşturularak maddelerin kombine etkilerinin MCF7 ve MCF10A hücrelerine antiproliferatif ve antiapoptotik etkileri gösterilmiştir. Yapılan madde kombinasyonlarından MCF7 meme kanseri hücre hattına yüksek apoptotik etkiye neden olan“Yapay Propolis”karışımının MCF7 ve kontrol hücresi MCF10A üzerine tüm genom ekspresyon düzeyinde etkileri gösterilmiştir. MCF7 hücresinde TFF1 geni, ilaç metabolizbası enzimlerinden CYP1A1 ve CYP1B1, JAK-STAT yolağı genleri FOS, EGF ve SOCS2 genlerinin yukarı regülasyonu, ECM-Membran reseptör yolağın COL5A1, THBS1 ve SDC2 genlerinde aşağı regülasyonu görüldü.
Özet (Çeviri)
Saygili N. (2016). The Effects of Active Compounds of Propolis on Whole Genome Expression of MCF7 and MCF10A Cell Lines. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Molecular Medicine, Doctorate Thesis, İstanbul. Breast cancer has an incidence of 43,3/100.000 in the world and it is the most common cancer with death rate of 12,9/100.000. Breast cancer is the most common and the most deadly cancer with incidence rate is 39.2/100.000 and the death rate is 13,4/100.000 in Turkey. Determination of different molecular basis of breast cancer points out the fact that the prognosis is different in the case that the utilization of the chemotherapeutic agent. In vivo and in vitro applications of polyphenolic substances have highly being studied recently to improve the positive effects and to reduce the side effects of chemotherapy. This study is aimed to identify the specific protective properties of natural products on different molecular profiles of breast cancer subtypes and to contribute to the cancer treatments in molecular level and to identify adjuvant therapy products. In our study, polyphenolic substances, whose anti-carcinogenic effects are known, are mixed and their combined antiproliferative and antiapoptotic effects on MCF7, MCF10A cell lines were demonstrated. Out of those mixtures,“Artificial Propolis”mixture has the highest apoptotic effect on MCF7 breast cancer cell lines and its effects on MCF7 and MCF10A control cell lines were studied at whole genome expression level. On MCF7 cell lines, the expression of TFF1 gene, among drug metabolism enzymes CYP1A1 and CYP1B1, important genes in JAK-STAT pathway: FOS, EGF and SOCS2 are upregulated while important genes in ECM-membrane receptor pathway: COL5A1, THBS1 and SDC2 are downregulated.