Beyin glioblastoma hücre hattı üzerinde hesperidin'in antikarsinojenik etkisinin incelenmesi
Investigation of potential anticarcinogenic effects by hesperidin in glioblastoma cell lines
  1. Tez No: 433251
  2. Yazar: CAN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÇAKMAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Glioblastoma insanlardaki en yaygın ve en agresif primer beyin tümörleri olup tedavi uygulanmadığı durumlarda sağ kalım süresi ortalama 4,5 aydır. Bu kanser türünün ilerleme sürecinde rol oynayan moleküler mekanizmaların anlaşılması, hedefe yönelik tedavi için daha etkili stratejilerin belirlenmesine öncülük edilebilecektir. Hesperidin bitkisel bir flavonoid olup farklı deneysel modellerde anti-inflammatuar ve antioksidatif etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, literatürde, glioblastoma tümörlerinde hesperidinin olası antiproliferatif ve antiapoptotik etkisini gösteren herhangi bir çalışma yoktur. Bu çalışmada, hesperidinin beyin glioblastoma tümörlerinde yeni bir tedavi yaklaşımı olasılığı U-87 hücre hattı kullanılarak incelenmiştir. Hesperidin'in U-87 hücre proliferasyonu ve canlılığı üzerinde doza bağımlı etkisi WST-1, mitokondriyal membran potansiyeli üzerine etkisi için JC-1 yöntemleri kullanılmıştır. Bununla birlikte Kaspaz 3/BCA aktivitesi de ölçülmüştür. Mitokondri membran potansiyelindeki kayıp sonrası efektör kaspazların devreye girmesi ve bunun sonucu hücresel apoptoz sürecinin tetiklendiği tespit edilmiştir. Literatürde ilk kez, beyin glioblastoma tümörlerinde hesperidinin antiapoptotik ve antiproliferatif etkisi ayrıntılı olarak incelendiği için çalışmamız orijinal bir değer taşımaktadır. Elde ettiğimiz veriler, özellikle kanser tedavisi için yeni çalışma alanları doğuracak ve çalışmamız beyin glioblastoma tümörleri için yeni tedavi seçeneklerinin arasında yer alarak bilime katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Eventhough the rate of brain glioblastoma tumors increase at the ages between 50 and 60, these tumors may occur at any age. Understanding of the molecular mechanisms which play role in the progress of this cancer type may lead to develop more effective strategies for a target driven therapy. Hesperidin is a herbal flavonoid which has anti-inflammatory and anti-oxidant effects that have been proven by different experiments. Also, there is no research in the literature that shows hesperidin's anti-proliferative and anti-apoptotic effect on glioblastoma tumors. In this study, hesperidin's potential effects on brain glioblastoma tumor treatment will be studied by using U-87 cell line. Hesperidin`s dosage effects on cell proliferation and vitality measured by WST-1, and mitochondrial membrane potential measured by JC-1. Also Caspase 3/BCA activity measured. We found out that cellular apoptosis is triggered due to activation of effector caspases after the lost of mitochondrial membrane potential. Our study, which will be the first one in the literature that indicates hesperidin's anti-apoptotic and anti-proliferative effect has an original value. The values we will obtain will create new work fields, especially for cancer treatment and will contribute to science by becoming a new treatment option for brain glioblastoma tumors.